Studia, które dają przyszłość – czy takie istnieją?

Wybór kierunku studiów nie należy do łatwych. Wiele osób po podjęciu decyzji o tym, co chce studiować, zmienia obszar swoich zainteresowań i ostatecznie wybiera inny kierunek. Jednym z najczęściej wymienianych powodów jest to, że po ukończeniu danego kierunku brak perspektyw zawodowych. Po jakich studiach zatem one się pojawiają?

Tradycyjne kierunki – gwarancja pewnego zawodu?

Rynek pracy rządzi się swoimi prawami i wciąż pojawia się na nim miejsce dla ekspertów o coraz to nowszych specjalnościach. W obliczu tych wszystkich zmian nie należy zapominać o przedstawicielach tradycyjnych zawodów takich jak: lekarz, pielęgniarka, czy prawnik.

Ten ostatni to doskonała propozycja dla humanistów, którzy niekoniecznie chcą mieć własne kancelarie, ale pragną pracować blisko zagadnień prawnych. Przed absolwentami tego kierunku stoi również kariera w międzynarodowych korporacjach i działach prawnych.

Wzrasta również zapotrzebowanie na ekspertów do spraw handlu międzynarodowego, który funkcjonuje w oparciu o konkretne przepisy prawne. Nasuwa się jednak pytanie: co z doświadczeniem zawodowym? Praktyki odbyte w ramach studiów to dziś dla pracodawców za mało, ponieważ w największym stopniu wymagają oni przede wszystkim doświadczenia zawodowego. Okazuje się, że można je zdobyć, studiując nawet na takim kierunku, jak prawo. Wystarczy jedynie wybrać studia prawnicze zaoczne, dzięki którym Twoja kariera nabierze rozpędu.

Czy przyszłościowy kierunek może łączyć się z pasją?

 Wiele osób studia kojarzy z koniecznością i z wymuszoną decyzją, która jest podyktowana rozsądkiem. W pośpiechu zapominamy o tym, że praca powinna również sprawiać nam przyjemność, dlatego warto zastanowić się nad znalezieniem takich przykładów. Nasze zainteresowania często decydują o tym, jakie wybieramy studia – turystyka i rekreacja to taki kierunek, która udowadnia, że można łączyć zamiłowanie do podróży i rozrywki z nauką.

Przed absolwentami tego kierunku stoją rozmaite perspektywy zawodowe szczególnie w kurortach zagranicznych. Specjaliści turystyki, animatorzy czasu wolnego, pracownicy hoteli to tylko niektóre z propozycji. Należy pamiętać, że pasja i chęć działania w połączeniu z pomysłem na własną karierę są obiecującym początkiem na rozwój w wybranej przez nas dziedzinie. Idzie to w parze z doświadczeniem, a tym samym sprawia, że z czasem stajemy się cenionymi ekspertami na rynku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here