Muzyka za darmo – skąd i jak pobierać?

Dostęp do muzyki przez internet dotyczy przeważnie prób nielegalnego pozyskania najnowszych utworów, żeby pominąć sferę płacenia za produkt. Nie jest to dobrym zjawiskiem, zwłaszcza że występuje na skalę masową. Jeśli zależy ci na uczciwości swoich działań i posiadaniu wyłącznie muzyki legalnej, zdobytej w sposób zgodny z prawem, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Muzyka za darmo? Niemożliwe

Musisz na początek wiedzieć, że większość utworów muzycznych produkowanych przez znanych wykonawców, sławnych piosenkarzy i zespoły, najprawdopodobniej będzie kosztować choćby symboliczną sumę. Możesz za darmo słuchać większości tego typu utworów w dedykowanych serwisach, na przykład Youtube, lub za niewielką opłatą abonamentową w skali miesiąca lub roku (Spotify). Możesz też pobrać utwory na swój dysk do prywatnego użytku, opłacając niewielkie kwoty, co jest bardzo korzystne w porównaniu do światowych cen całych „krążków”. Inną kwestią jest jednak muzyka, którą zamierzasz wykorzystać w różny sposób. Muzyka za darmo – skąd i jak pobierać?Nie dość, że musisz znaleźć jej legalne źródło, to jeszcze potrzebujesz wyposażenia się w odpowiednie licencje.

Siódme – nie kradnij

Trzeba sobie od razu wyjaśnić istotną rzecz – pobranie muzyki z nielegalnego źródła, brak licencji i rozpowszechnianie utworów dalej to po prostu kradzież. Jeśli zostaniesz wykryty (a po umieszczeniu takiej muzyki w sieci stanie się to dość szybko), możesz liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Część serwisów od razu blokuje utwory bez licencji, w innych sprawa musi być zgłoszona przez użytkowników. Najczęściej spotykane konsekwencje to całkowita blokada lub wyłączenie dźwięku. Dzięki temu artyści, którzy nie chcą rezygnować z zysków, wyposażają piosenki w licencję i jest to nie do obejścia przy chęci zachowania legalnych sposobów korzystania z muzyki.

Całkiem darmowa muzyka

Łatwo się więc domyślić, że wszystko dotyczy odpowiednich licencji. Jeśli więc interesuje cię muzyka za darmo, wyszukaj utwory z licencją Creative Commons. Dzieje się to na zasadzie udostępnienia utworów przez artystów do dowolnego użytku. Autorzy muzyki ustalają różnego rodzaju licencje, dzięki czemu pozwalają ludziom na konkretny rodzaj wykorzystania ich utworów. Spotyka się na przykład zezwolenie na dowolny sposób użycia, albo zezwolenie wyłącznie do celów niekomercyjnych. Czasami trzeba umieścić dane autora w napisach końcowych lub powiadamiać go mailowo o każdym wykorzystaniu utworu oraz gdzie to nastąpiło. Dzięki temu można używać muzyki w świetnej jakości zupełnie za darmo, przez co nie ma żadnych problemów takich jak opisane wyżej.

Istnieje sporo serwisów, udostępniających darmową muzykę na określonych licencjach. Pobierając stamtąd utwory, trzeba sprawdzać rodzaj licencji, żeby we właściwy sposób skorzystać z danej muzyki. Sprawdź chociażby takie portale jak:

– Jamendo

– Audionautix.com

– JoshWoodwards.com

– Teknoaxe

Jak widać, niektóre są polskie, inne zagraniczne, a ich zawartość jest bardzo różnorodna. Niektóre piosenki to typowe utwory rozrywkowe, jest też sporo muzyki doskonałej do stworzenia podkładu lub ścieżki dźwiękowej do jakiejś gry, do strony internetowej lub wielu innych projektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here