Który bank zagwarantuje nam bezpieczeństwo?

W dobie digitalizacji obejmującej coraz więcej sfer naszego życia, musimy zadbać o bezpieczeństwo, a szczególnie dotyczy to naszych finansów. Zmiany, fuzje, prywatyzacja i upaństwowienie kolejnych podmiotów – to wszystko składa się na brak stabilizacji w sektorze bankowości. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, lokując swoje pieniądze w banku.

Czym kierować się przy wyborze banku?

W tak ważnej kwestii, jaką stanowią nasze prywatne finanse, warto wziąć pod uwagę gwarancję jednej z najważniejszych instytucji tego sektora w Polsce, która dba o stabilność krajowego systemu finansowego. Jest nią Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Na stronie internetowej tego podmiotu możemy znaleźć listę banków komercyjnych, spółdzielczych oraz kas, które zabezpiecza fundusz. Najkrócej mówiąc, do Funduszu należą wszystkie działające w Polsce banki (nie mylić z instytucjami bankowymi – rozróżnimy je po zarejestrowanej nazwie). Przed podjęciem decyzji o ulokowaniu swoich środków w banku, bez trudu możemy sprawdzić, czy podstawę bezpieczeństwa zagwarantuje nam właśnie BFG.

Jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia nam bezpieczeństwo?

Na mocy ustawy z 2016 roku o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, instytucja gromadzi depozyt, który wykorzystany zostanie w wypadu bankructwa lub niewypłacalności danego banku, ograniczony do kwoty 100 000 euro. Choć przypadki, w których konieczna jest interwencja Funduszu należą obecnie do rzadkości, a ostatnią z głośnych spraw tego typu była afera Amber Gold, warto śledzić doniesienia na temat bieżącej sytuacji instytucji, którym udzielamy kredytu zaufania, a tym samym powierzamy opiekę nad większością swoich pieniędzy.

Najbezpieczniejsze banki w Polsce

Jak wyjaśnia serwis domkredytowy.pl, przed podjęciem decyzji korzystne będzie dokonanie analizy sytuacji danego banku, m.in. wielkości aktywów, którym dysponuje czy długością funkcjonowania na rynku. Pomocne w wyborze z pewnością będzie zapoznanie się ze corocznym światowym rankingiem Global Finance. W 2017 roku zostały w nim wyróżnione cztery polskie banki: ING Bank Śląski, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK oraz mBank.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here