Formacja podwójnego szczytu

Spośród wielu formacji należących do wiarygodnego grona sygnałów analizy technicznej, to właśnie formacja podwójnego szczytu stanowi jeden z najchętniej wykorzystywanych scenariuszy ruchu cenowego. Czym charakteryzuje się formacja podwójnego szczytu i jak na jej podstawie zadecydować o otwarciu transakcji?

Czym jest formacja podwójnego szczytu?

Formacja podwójnego szczytu, nazywana także formacją M jest generowana za pośrednictwem ukształtowania się dwóch szczytów. Takie ułożenie formacji cenowej już na pierwszy rzut oka przypomina nam znaną z alfabetu literę M. 

Idealny scenariusz zakłada ukształtowanie się dwóch szczytów na tym samym poziomie, jednak jak możemy się domyślić, jest to wariant bardzo rzadko spotykany, dlatego odpowiednim potwierdzeniem będzie dla nas nawet taka sytuacja, w której drugi szczyt będzie nieco niższy, niż poprzedni. Po uformowaniu pierwszego szczytu cena realizuje korektę, po czym znowu szybuje do góry, w okolice pierwszego uformowanego szczytu. Tak stworzona formacja daje nam bardzo istotne informacje na temat tego, jaki zasięg transakcji powinien nas interesować, gdzie postawić potencjalne zlecenie Stop Loss a także, w jakim momencie transakcję otworzyć.  

Jak handlować w oparciu o formację podwójnego szczytu? 

W jaki sposób możemy handlować na forex w oparciu o formację podwójnego szczytu? Przede wszystkim musimy zadbać o dostęp do profesjonalnej platformy handlowej, która zapewnia możliwość wykorzystania zaawansowanych narzędzia analizy technicznej. Strona informacyjna przybliży nam możliwości takiej platformy oraz ukaże potencjał handlu w oparciu o nowoczesne wskaźniki i oscylatory.

W następnym kroku, gdy formacja podwójnego szczytu została już zidentyfikowana, z powodzeniem możemy wypatrywać potwierdzenia odwrócenia trendu. Wielu inwestorów czeka na takie potwierdzenie obserwując, czy cena zejdzie poniżej linii szyi, czyli najniższego punktu korekty poprzedzającej wytworzenie się drugiego szczytu. Gdy trend spadkowy rozpędza się i linia wsparcia została przebita, z powodzeniem możemy otwierać taką pozycję. 

W formacji podwójnego szczytu możemy oczekiwać ruchu co najmniej tak długiego, jak wysokość formowanych szczytów. To zatem powinien być nasz pierwszy, docelowy punkt Take Profit. W wielu scenariuszach jednak formowanie się długoterminowego trendu spadkowego może zanieść cenę znacznie niżej. 

Ryzyko handlu z formacją podwójnego szczytu

Choć formacja podwójnego szczytu jest jedną z popularniejszych formacji wykorzystywanych w ramach repozytorium analizy technicznej, to jednak samodzielnie działa ona nie dość dokładnie. Oczywiście sygnał płynący z tej figury można uznać za bardzo silny i wiarygodny, jednak prawdziwy potencjał ruchu wykorzystamy jedynie, gdy w ramach strategii użyjemy także innych pomocy, jak RSI, poziomy Fibonacciego czy popularny oscylatory badające momentum ruchu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here