10 sposobów na praktyczne zarządzanie czasem

Dzięki umiejętności zarządzania czasem można pracować o wiele wydajniej niż pomijając ten ważny aspekt. Nie każdy się z tym rodzi – niektórzy całe życie nie mogą zdążyć z niczym w terminie. Na szczęście wystarczy poćwiczyć, by poprawić swoją sytuację i zacząć realizować zadania bez opóźnień. Przygotowaliśmy dla ciebie znaczną pomoc, czyli wyróżnienie dziesięciu niezłych sposobów na praktyczne zarządzanie czasem. Są to:

  1. Planowanie

Dzięki planowaniu możesz o wiele płynniej przechodzić od zadania do zadania i tym sposobem oszczędzać czas zmarnowany na lenienie się między obowiązkami. Logiczny porządek wszystkich działań, zaplanowany na przykład w przeddzień, gwarantuje brak zbędnych przerw oraz wrażenie kontroli nad wszystkim co robisz. Skuteczne planowanie uwzględnia np. robienie list rzeczy do zrobienia, które będziesz stopniowo skreślać.

  1. Praca od rana

Wczesne wstawanie pozwala zyskać więcej czasu – może jest to częściowo pozorne wrażenie, ale zdaniem wielu osób zmuszenie się do obudzenia się dwie, trzy godziny wcześniej gwarantuje nie tylko lepsze samopoczucie, ale również większą wydajność. Najlepiej jest wprowadzać ten zwyczaj stopniowo, do tego wdrażając pewne elementy ułatwiające szybkie obudzenie się – spacer lub chłodny prysznic. Poprawisz w ten sposób koncentrację i nabierzesz sił na cały kolejny dzień.

  1. Unikanie internetowych pułapek

Przeglądanie internetu albo praca – najlepiej postawić sobie takie ultimatum i konsekwentnie się go trzymać. Nic nie jest taką stratą czasu, jak przeglądanie profili społecznościowych, półautomatyczne sprawdzanie poczty lub czatowanie ze znajomymi. Niby każda z takich czynności to tylko chwilka, niby w międzyczasie ciągle pracujemy, ale w rzeczywistości czas przecieka nam przez palce. Uważaj na takie pułapki i jeśli pracujesz, najlepiej nie włączaj przeglądarki internetowej.10 sposobów na praktyczne zarządzanie czasem

  1. Metoda ALPEN

Prosta metoda pochodząca od naszych zachodnich sąsiadów. Przeznaczona jest dla osób, które już trochę radzą sobie z samodyscypliną. Składa się z pięciu filarów: Aufgaben (zadań), Länge schätzen (oceny potrzebnego czasu), Pufferzeiten einplanen (planowania), Entscheidungen treffen (podejmowania decyzji) i Nachkontrolle (posiadania nad tym wszystkim kontroli). Usystematyzowanie wymienionych aspektów znacznie podniesie twoją umiejętność zarządzania czasem.

  1. Audiobooki zamiast książek

Korzystanie z audiobooków zamiast tekstu pisanego pozwoli ci robić dwie (lub więcej) rzeczy jednocześnie. Możesz w ten sposób postąpić ze swoją ulubioną lekturą lub z czymś, co musisz przyswoić w związku z wykonywaną pracą i słuchać tekstu np. w komunikacji miejskiej.

  1. Łączenie zadań

Umiejętność multitaskingu jest przydatna i bardzo istotna. Niektóre zadania możesz łączyć i wykonywać je w tym samym czasie bez straty wydajności. Chodzi głównie o zestawienia zadań wymagających mechanicznych działań z tymi kreatywnymi, np. gotowanie i przygotowywanie przemówienia, oczekiwanie na pobranie ważnych plików i tworzenie kalkulacji w excelu, itd.

  1. Przyspieszenie zakupów

Gdy wybierasz się na zakupy, koniecznie z listą. Przyspieszy to cały proces i znacznie skróci czas pobytu w sklepie, daje również gwarancję, że nie zapomnisz o żadnym ważnym produkcie. Duże ilości towarów możesz tez zamawiać przez internet z dostawą do domu.

  1. Przekierowanie części obowiązków

Możesz oszczędzić czas, przekazując innej osobie część obowiązków lub wybrane zadania. Jeśli musisz coś zrobić samodzielnie, być może ktoś mógłby ci pomóc nawet z najprostszymi czynnościami. Warunkiem oszczędzenia czasu jest dobry wybór pomocnika.

  1. Optymizm!

Optymistyczne podejście każdego dnia poprawia motywację i wydajność. Patrząc pozytywnie nawet w kierunku wyjątkowo żmudnych obowiązków, wykonasz je szybciej i nawet nie zauważysz zmęczenia.

  1. Listy, listy

Pomocne listy obowiązków do zrealizowania naprawdę bardzo się przydają. Dzięki nim łatwiej zobaczysz, co musisz zrobić już, co poczeka do wieczora, a co można wykonać w ogóle w przyszłym tygodniu. Dzięki listom łatwiejsze będzie też planowanie wszystkich czynności w czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here