Vending – czy to dobry pomysł na biznes?

Zastosowanie automatów vendingowych jest w Polsce dość powszechne, jednak dotyczy głównie branży gastronomicznej (automaty oferują np. kawę lub inne gorące napoje). W krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Japonia automatów jest znacznie więcej i do tego mają o wiele bardziej rozbudowaną „ofertę”. Zainteresowanie produktami z automatów jest dość duże, zwłaszcza w miejscach z utrudnionym dostępem do oferowanych przez nie przedmiotów lub wszędzie tam, gdzie trzeba coś załatwić szybko. Jest bardzo możliwe, że inwestując w tego typu urządzenia można dość sporo zarobić.

Automaty z żywnością

Ich popularność wiąże się głównie z faktem dostępności przez całą dobę. Niezależnie gdzie jesteś i o jakiej porze, zawsze można skorzystać z automatu (z wyjątkiem awarii lub braków w zapasach) i coś zjeść, żeby podreperować braki energii i ogarnąć uczucie głodu. Żywność gwarantowana przez te urządzenia nie jest zbyt zdrowa, ale w przypadku tego typu dań nie ma to wielkiego znaczenia. Czy można coś w tej kwestii zrobić? Maszyny vendingowe są tak popularne, że warto byłoby to wykorzystać do większej popularyzacji zdrowego żywienia i dietetycznych dań. Obecnie ilość automatów w Polsce zbliża się do magicznej liczby 100 tysięcy. Na przykładzie innych krajów wiadomo, że takie wykorzystanie automatów jest możliwe, ale niekoniecznie w identycznej formie – może być pewien problem z utrzymaniem świeżości zaopatrzenia. Na szczęście z pomocą przychodzą zdobycze nauki. Być może już niedługo w Polsce rynek automatów zostanie zrewolucjonizowany przez dania z wyłącznie naturalnych, świeżych produktów dostarczane w próżniowych opakowaniach. Warto zainteresować się tematem, by mieć udział w popularyzacji tej światłej idei i przy okazji sporo zarobić.

Samodzielny biznes

Nie jest to jednak takie proste. Obecnie systemem automatów vendingowych w Polsce rządzą duże firmy, które na pewno nie są zainteresowane konkurencją (zresztą przeciętna osoba niekoniecznie ma szanse stać się np. ważnym inwestorem). Bez większych problemów można jednak zostać przedstawicielem handlowym. W tym biznesie dość istotna jest nie tylko lokalizacja automatów, ale również to, co będą oferowały. Warto pogodzić ze sobą te dwie kwestie, żeby przyciągnąć do maszyny jak największą ilość klientów. Z jednej strony dobre są lokacje blisko różnych ważnych instytucji oraz punktów komunikacyjnych typu dworzec czy lotnisko. Vending – czy to dobry pomysł na biznes?Mają już one najczęściej przynajmniej jeden automat, więc postawienie drugiego czy trzeciego niekoniecznie będzie dobrym posunięciem. Z drugiej strony – duże prawdopodobieństwo na chętne korzystanie z maszyny vendingowej występuje w przeróżnych odosobnionych miejscach, gdzie nie ma konkurencji. Liczba korzystających nie będzie tam jednak zbyt duża. Jeśli zechcesz zainwestować (koszt maszyny + jej utrzymania), nie zapomnij o planie oraz dobrym wyborze asortymentu.

Co ciekawego mogą oferować automaty?

W automatach vendingowych może znajdować się wyposażenie znacznie ciekawsze niż typowe napoje czy niezdrowe przekąski. Światowe automaty mają w swojej ofercie nawet takie interesujące produkty jak:

– sztabki złota

– musztarda

– biustonosze

– pizza

– jednorazowe obuwie

– nieduże bukiety kwiatów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here