Osoby na emeryturze czasem decydują się na podjęcie pracy zarobkowej. Niektórzy robią to z powodów materialnych, inni natomiast, by mieć jakieś dodatkowe zajęcie i nie wycofywać się całkiem z życia zawodowego. Czy pracodawcom opłaca się zatrudniać osoby starsze?

Obopólne korzyści

Część przedsiębiorców obawia się przyjmować do pracy ludzi w pewnym wieku, natomiast trzeba powiedzieć, że ma to całkiem sporo zalet dla właściciela firmy. Po pierwsze tacy pracownicy mają już najczęściej duże doświadczenie, które jest bezcenne. Mogą służyć pomocą i radą dla niemających aż takiego obycia, młodszych współpracowników. Są dobrym przykładem dla tych, którzy do zajęcia zarobkowego podchodzą z mniejszym szacunkiem. W końcu kiedyś wyglądało to nieco inaczej niż obecnie. Poza tym takie osoby szukają raczej stabilizacji i są mniejsze obawy, że będą chciały w krótkim czasie zmienić firmę. Nie myślą o kształtowaniu swojej ścieżkach kariery jak młodsi koledzy i koleżanki. Z kolei dla emeryta takie dodatkowe zajęcie wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną oraz psychiczną. Jest sposobem na radzenie sobie z samotnością.

Jakie składki trzeba odprowadzać za emeryta?

Zatrudnienie emeryta lub rencisty rządzi się nieco innymi prawami, porównując do standardowych pracowników. Składki oczywiście są zależne od rodzaju zawartej umowy. Najkorzystniejsza dla pracodawcy jest umowa o dzieło, która nie podlega ubezpieczeniu ZUS. Natomiast konieczne jest odprowadzenie podatku dochodowego. Jeśli chodzi o umowę o pracę, to tutaj właściciel firmy ma już znacznie więcej opłat. Przede wszystkim obowiązkowe zgłoszenie do ZUS, składki na ubezpieczenie emerytalne, chorobowe, rentowe, jak i wpadkowe. Nie można także zapominać o zdrowotnym. Jednak zaznaczyć trzeba, że w przypadku pań po 55 roku życia, jak i panów po 60, nie uiszcza się pieniędzy na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy. Jak to wygląda, gdy chodzi o umowę zlecenie? Jeżeli jest ona jedyną zawartą przez emeryta, to obowiązkowe są składki rentowe, wypadkowe, emerytalne, zdrowotne, ale już ubezpieczenie chorobowe opłacane jest dobrowolnie.

Jak widać, zatrudnienie emeryta to plusy zarówno dla samego pracownika, jak i pracodawcy. Szczególną uwagę należy zwrócić na wymiar społeczny takich działań. Poruszana w tym artykule kwestia jest zaledwie jedną z kilku, które dotyczą starszych, bo równie istotny aspekt, to na przykład urlopy. Zarówno przedsiębiorca, jak i osoba pracująca powinni znać podstawowe przepisy w tym zakresie. Warto zatem zajrzeć do artykułu: Urlop okolicznościowy – kiedy przysługuje? Dodatkowa wiedza zawsze się przyda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here