praca

Młodzi ludzie bardzo często już na etapie studiów, czyli podczas zdobywania wyższego wykształcenia, przygotowują sobie taką wstępną listę firm, z którymi w przyszłości chcieliby współpracować. Stworzenie spisu ewentualnych pracodawców to akurat bardzo dobry pomysł. Później, gdy studia zostaną już ukończone, wystarczy podążać zgodnie z kolejnymi punktami tej listy i po prostu wysyłać wiadomości do wszystkich tych firm, które się na niej znalazły, licząc na to, że przynajmniej kilka z nich zareaguje pozytywną odpowiedzią. Każdy jest w stanie dojść do tego, jaka firma okazałaby się dla niego idealnym środowiskiem do pracy. Wszyscy młodzi ludzie mają bowiem swoje marzenia zawodowe, tylko nie każdy jest gotowy na to, by rzeczywiście je spełnić.

W jaki sposób szukać pracy w oparciu o listę firm?

Stworzenie listy potencjalnych pracodawców to jedno, ale jak się tą listą konkretnie posłużyć i co takiego dokładnie z nią zrobić, by pracę rzeczywiście znaleźć? Większość osób podąży tutaj pewnym prostym schematem postępowania. Przeciętny człowiek zacznie po prostu wchodzić na strony internetowe tych firm, które zapisał sobie na kartce, by następnie spoglądać do najnowszych opublikowanych przez nie postów czy aktualności i sprawdzać, czy wśród tych notek nie pojawiły się jakieś oferty pracy w Poznaniu albo tym mieście, w którym dana firma ma swoją główną siedzibę. Niby jest to postępowanie dość logiczne, ale nie zawsze ma ono sens. Nie każda firma musi bowiem ogłaszać wszem i wobec, że szuka nowych pracowników. Niektóre poszukują wyłącznie tych ukrytych talentów i wręcz czekają na to, aż te same się do nich zgłoszą. Nawet jeśli wybrana firma nie ma w danej chwili żadnych wolnych miejsc, to wcale nie oznacza, że w razie czego nie jest w stanie ich stworzyć. Gdy ma się możliwość zatrudnienia kogoś naprawdę utalentowanego i kompetentnego, nagle jest się w stanie przeorganizować całą swoją działalność, byleby taką osobę wprowadzić na stałe do zespołu.

Szeroki wybór ofert pracy w Poznaniu znajdziesz w serwisie pracy Gowork.

Niektórzy nie mają jednak w sobie na tyle dużo odwagi, by wysyłać wiadomości do firm w momencie, gdy te nie przeprowadzają żadnych procesów rekrutacyjnych. Można jednak obejść tę małą przeszkodę w jeszcze jeden sposób. Zamiast od razu zarzucać firmy przydługawymi opowieściami, w których będzie się dosłownie żebrać o posadę, czasem lepiej jednak zachować pewien dystans i po prostu napisać do osób odpowiedzialnych za rekrutację z prośbą o informację na temat ewentualnych procesów rekrutacyjnych. W chwili, gdy ta konkretna praca w Poznaniu znów będzie dostępna, osoba wysyłająca taką wiadomość jako jedna z pierwszych otrzyma o niej informację. A to ważne, by w miarę możliwości jak najszybciej reagować na ewentualne propozycje pracy. Konkurencja zawsze jest czujna, dlatego potencjalny kandydat nie może dopuścić do tego, by dać się jej ubiec i zostać przez nią pokonanym wyłącznie z powodu swojej zbyt wolnej reakcji.

Strony internetowe należące do tych interesujących i atrakcyjnych firm warto sprawdzać z jeszcze jednego ważnego powodu. To właśnie one są bowiem bardzo pomocnym narzędziem na etapie przygotowywania się do rozmów rekrutacyjnych. Nie wystarczy być świetnym programistą, by otrzymać pracę programisty w znanej firmie zajmującej się nowoczesnymi technologiami. Takie firmy mogą wprost przebierać w świetnie wykwalifikowanych pracownikach. Na każde stanowisko znajdą przynajmniej kilku takich chętnych, którzy będą spełniać wszystkie wskazane kryteria, a to oznacza, że zwrócą uwagę na pewne uzupełniające kwestie, czyli m.in. to, jaką wiedzę na temat firmy posiadają wybrani kandydaci. Pod tym względem nierzadko można naprawdę się wykazać. Szeroką wiedzą na temat firmy i znajomością różnego rodzaju ciekawostek można nawet nadrobić pewne swoje braki w doświadczeniu czy wykształceniu. Warto więc po prostu zajrzeć na stronę takiej firmy, do której chce się pójść na rekrutację i wyciągnąć z niej co cenniejsze informacje, a następnie wręcz nauczyć się ich na pamięć. Pracodawcy cenią sobie ludzi, po których widać, że są gotowi na ciężką pracę, a tak solidne przygotowanie się do rekrutacji jest tego pewnym przejawem.

Najnowocześniejsza metoda szukania pracy w dwudziestym pierwszym wieku opiera się natomiast na… mediach społecznościowych. Teraz social media nie tylko zapewniają wysokie zarobki w Poznaniu wszystkim poznańskim influencerów, ale też i pomagają w zdobywaniu tych bardziej „tradycyjnych” stanowisk, bo są miejscem, w którym informuje się innych o ewentualnych rekrutacjach. Teraz praktycznie każda firma stara się działać właśnie w mediach społecznościowych. Robią to nawet te, które teoretycznie z takimi mediami niewiele mają wspólnego, ale z ich pomocą chcą właśnie docierać do większej liczby osób – czy to nowych pracowników, czy to po prostu do klientów. W dzisiejszych czasach warto na pewno mieć swoje konta na różnego rodzaju serwisach społecznościowych i to nie tylko w celach prywatnych. Jak się okazuje, za sprawą social media coraz częściej możliwe jest właśnie znalezienie nowej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here