Maszyny są nieodłącznym elementem parków przemysłowych. Część z nich jest wykorzystywana do transportu na odległość surowców lub gotowych produktów. Aby urządzenia działały poprawnie, niezbędne jest wyposażenie ich w odpowiednie taśmy transportujące.

Z jakich materiałów są wytwarzane pasy transportujące?

Klienci zainteresowani zakupem taśm mogą wybierać wśród produktów wykonanych z różnych materiałów. Dużą popularnością cieszą się pasy przenośnikowe z PCV i PU. To przede wszystkim zasługa ich właściwości – pokryte odpowiednią powłoką, stają się odporne na działanie np. tłuszczu. Dodatkowym plusem jest ich wysoka odporność na temperatury – zarówno dodatnie, jak i ujemne.

Taśmy przenośnikowe mogą być wykonane także z tkaniny lub gumy. Wykorzystanie takich materiałów sprawdza się, bo pasy są wytrzymałe nawet na duże obciążenia. Taśmy gumowe mają dodatkowo dobry współczynnik tarcia, a to gwarantuje, że ich wymiana nie będzie musiała odbywać się często. W zależności od potrzeb zakładu, w którym taśmy te będą wykorzystywane, istnieje możliwość wyposażenia ich w dodatkowe elementy, np. kliny, zabieraki czy fale boczne.

Niektóre pasy transportujące są wykonywane także z metalu – to taśmy siatkowe oraz stalowe. Możliwości zastosowania tych produktów są bardzo szerokie, sprawdzają się wszędzie tam, gdzie taśmy wykonane z innych materiałów nie mogą być zastosowane. Ich zaletą jest łatwość utrzymania ich w czystości oraz wytrzymałość.

Na co zwrócić uwagę, wybierając taśmy przenośnikowe?

Taśmy PCV, PU,  z tkaniny, gumy czy metalu – szeroki wybór nie jest przypadkiem. Oczywistym jest, że zakłady zajmujące się wypiekiem pieczywa i ciastek będą korzystać z innych pasów niż przedsiębiorstwa wydobywające węgiel. Taśmy przenośnikowe wybiera się, biorąc pod uwagę warunki panujące w zakładzie, a przede wszystkim:

  • temperaturę – pasy narażone na działanie wysokiej lub niskiej temperatury muszą być pokryte specjalnymi powłokami,
  • warunki transportu – prędkość przenośnika, wielkość transportowanego produktu, obciążenie taśmy,
  • warunki otoczenia – wilgotność, praca wewnątrz/na zewnątrz itp.

Ponieważ wybór pasów transportujących wcale nie jest rzeczą oczywistą, najlepiej szukać pomocy u specjalistów. Firma Wilhelm Herm. Müller posiada wykwalifikowaną kadrę, która jest w stanie doradzić klientom w wyborze optymalnego rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here