czyszczenie i mycie elewacji

Uznaje się, że elewację budynku należy czyścić przynajmniej raz na kilka sezonów, by nie dopuścić do jej trwałego zabrudzenia. Dzięki temu obiekt będzie wyglądał zawsze estetycznie. Wiele zależy oczywiście od rodzaju zanieczyszczenia oraz typu samego surowca, jaki został użyty do wykonania elewacji. Przedstawiamy najczęściej spotykane zabrudzenia oraz sposoby ich usuwania.

Jak usunąć kurz i zanieczyszczenia atmosferyczne?

Budynek, który usytuowany jest w sąsiedztwie ruchliwej ulicy, narażony jest na intensywne zabrudzenia kurzem, natomiast bez względu na lokalizację nieruchomości obiekt zawsze podatny jest na nieczystości wywołane deszczem, sadzą czy zabrudzenia przenoszone wiatrem. To typowe zanieczyszczenia, jakie powstają wraz z procesem eksploatacji nieruchomości. O wiele mniej widać je na elewacjach gładkich, im powierzchnia jest bardziej nierówna czy chropowata (na przykład z zastosowaniem tzw. baranka), tym częściej mycie okazuje się niezbędne.

W przypadku czyszczenia elewacji z kurzu najczęściej wykorzystuje się myjkę ciśnieniową, natomiast płyn myjący czy samo ciśnienie wody również musi być dobrane odpowiednio do rodzaju materiału elewacji – podczas czyszczenia ten nie może ulec uszkodzeniu.

Plamy trudne do usunięcia

Na elewacji mogą pojawić się trudne do usunięcia plamy (na przykład z oleju), które należy usuwać natychmiast, by nie wpływały na estetykę wyglądu obiektu, ale też dlatego, że takie zanieczyszczenia wyglądają naprawdę źle. Takie plamy udaje się usuwać gorącą wodą z domieszką dedykowanych środków chemicznych.

Glony, grzyby i pleśń

W przypadku występowania zielonego, białego, szarego bądź czarnego nalotu warto w pierwszej kolejności wykonać badanie mykologiczne elewacji. Dzięki temu udaje się dobrać odpowiedni sposób ich usuwania z dodatkowym zabezpieczeniem przed ponownym występowaniem tego rodzaju zanieczyszczeń.

W pierwszym etapie należy wykorzystać preparat biobójczy, dopiero później mycie elewacji następuje specjalną szczotką oraz wodą. Firmy sprzątające zalecają również zastosowanie warstwy ochronnej w postaci farby biobójczej czy specjalnego płynu.

Bez względu na rodzaj zabrudzenia, typ elewacji czy same parametry budynku, zawsze warto przekazać realizację tego rodzaju prac profesjonalistom. To firmy sprzątające posiadają nie tylko właściwy, atestowany sprzęt czyszczący oraz środki myjące, ale również zatrudniają fachowców z uprawieniami. Trzeba wziąć pod uwagę, że czyszczenie elewacji może wymagać prac na wysokościach, a takie mogą być wykonywane tylko przez osoby do tego wykwalifikowane.

Materiał powstał na podstawie informacji dostępnych na https://www.hojoclean.pl/mycie-elewacji/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here