Rodzaje klamek okiennych

0
2038

Standardowe klamki są dobrze dopasowane do okien i nie ma potrzeby kupowania ich oddzielnie. Czasami bywa jednak tak, że z pewnych względów nie spełniają naszych oczekiwań i chcemy wymienić je na nowe. Jakie rodzaje klamek w oknach mamy do wyboru?

Jaką klamkę wybrać?

Klamka jest elementem, który odpowiada za możliwość sterowania oknem, za jej pomocą można je otwierać i zamykać. To prosta konstrukcja, dzięki której wedle potrzeby możemy zamykać lub otwierać okna w domu. Jest to element, do którego przywykliśmy i nie zastanawiamy się nad tym, jaka byłaby najbardziej odpowiednia. Każdy dorosły bardzo dobrze zdaje sobie sprawę, jak działa klamka i kiedy należy otworzyć okno, jednak dzieci nie mają jeszcze takiej wyobraźni, to dlatego niekiedy potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia w domu. Klamka zamykana na klucz to doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo swoich dzieci. Klamka na kluczyk uniemożliwi otworzenie drzwi przez dziecko, dzięki temu nie ma ryzyka, że maluch niepostrzeżenie otworzy okno czy drzwi balkonowe i przez nie wypadnie.

Klikająca klamka

Obecnie na rynku można znaleźć klamkę klikającą, która jest zaopatrzona w słyszalny system bezpieczeństwa. Taka klamka ma mechanizm blokujący, który stanowi doskonałe zabezpieczenie. W tym wypadku otworzenie okna za pomocą klamki jest utrudnione, szczególnie w przypadku manipulowania nią. W momencie przekręcenia klamki słyszalny jest charakterystyczny dźwięk zatrzaśnięcia się mechanizmu.

Klamka z blokadą naciskową

Kolejną ciekawą propozycją są klamki z blokadą naciskową, będące doskonałym zabezpieczeniem przed włamywaczami. Taka konstrukcja uniemożliwia manipulowanie przy skrzydle okiennym. Gdy klamka nie jest połączona z trzpieniem, to nie ma możliwości, aby poruszyć nią od zewnętrznej strony. Tak, więc taka klamka uniemożliwi złodziejom przewiercenie ramy okiennej czy przekłucie szyby. Jak to działa? Kiedy okno jest zamknięte lub uchylone, wówczas klamka i trzpień nie są ze sobą połączone, klamka jest blokowana automatycznie. Ten rodzaj klamek jest polecany osobom, które chcą w odpowiedni sposób zabezpieczyć swój dom przed włamywaczami. Automatyczna funkcja blokady w dwóch pozycjach, ochrona przed różnymi sposobami włamań to dwie najważniejsze cechy tej klamki.

Klamki z kluczykiem

Klamki z kluczykiem są różne, ich konstrukcje różnią się od siebie w zależności od tego, jakiej firmy okno kupimy. Kluczyk zabezpiecza okno przed dziećmi, ale to nie jego jedyna funkcja. Taka klamka zapewnia bardzo dobrą ochronę przed włamaniem, bo uniemożliwia jej oderwanie lub ukręcenie. Naciśnięcie wkładki umożliwia ryglowanie okna, jest to oczywiście także doskonałe zabezpieczenie przed dziećmi. Decydując się na takie rozwiązanie można mieć pewność, że złodziej będzie miał bardzo utrudnione zadanie i nie będzie mógł tak łatwo dostać się do wnętrza naszego domu.

Klamka z kluczykiem i przyciskiem

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest klamka okienna z kluczykiem i dodatkowym przyciskiem. Jak to działa? Przekręcenie takiej klamki możliwe jest tylko wtedy, gdy odblokujemy i wciśniemy cylinder zamykający. Jeżeli cylinder nie zostanie wciśnięty, wówczas klamka się zablokuje w pozycji uchylnej, jak i zamkniętej. Opcja przycisku działa również przy niezablokowanej klamce. To duże utrudnienie dla włamywacza, bo nie będzie mógł przekręcić klamki od wewnętrznej strony przy zablokowaniu klamki okiennej.

Jaką klamkę wybrać?

Wybór klamki okiennej musi być dobrze przemyślany, szczególnie gdy mamy obawy co do włamywaczy czy bezpieczeństwa naszych dzieci. Najważniejsze jest to, aby wybierać klamki dobrej jakości, które nie są takie łatwe do odblokowania i w 100% pasują do naszych okien. Choć oka zazwyczaj kupujemy z klamkami to można je wymienić lub po prostu mieć na uwadze przy wyborze okien także rodzaj i jakość klamki.

Klamka wbrew pozorom jest bardzo ważnym elementem okna i na pewno warto mieć na uwadze jej konstrukcję podczas wyboru stolarki okiennej, dzięki temu możemy zwiększyć bezpieczeństwo swoich bliskich oraz niekiedy uchronić się przed włamaniem.

Więcej: http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/klamki-do-okien-hoppe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here