Przegląd aplikacji do nauki programowania

Programowanie to w dzisiejszych czasach cenna umiejętność, która może zapewnić dobrą pracę, ale także rozwinąć zdolność logicznego i analitycznego myślenia. Nauka kodowania nie jest już na szczęście zarezerwowana tylko dla wybranych.

W internecie nie brakuje kursów programowania dla początkujących. Są też aplikacje mobilne, które umożliwiają naukę kodowania z poziomu smartfonów i tabletów. Wybraliśmy spośród nich kilka najciekawszych tytułów – zarówno tych dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Technologiczna ciekawość

Dzięki interaktywnym aplikacjom do nauki programowania lekcje informatyki mogą rozbudzać technologiczną ciekawość dzieci już od najmłodszych lat. Szukając w Google Play i App Store odpowiedniego programu, który wprowadzi młodych programistów do świata kodu, warto zwrócić uwagę na platformę o nazwie Tynker.

Jest to aplikacja, która uczy programowania za pomocą prostych gier, w których określone komendy potrafią wpłynąć na zachowanie postaci i przedmiotów znajdujących się na ekranie. Z czasem, kod budowany z puzzli możemy też zmienić na język Swift, którym posługują się profesjonalni programiści. Aplikacja współpracuje również z wieloma interaktywnymi zabawkami takimi jak Sphero, Mambo, Ollie i Lego WeDo 2.0. Dzięki takiemu rozwiązaniu młodzi programiści będą mogli na własne oczy sprawdzić, na czym polega programowanie robotów.

Programowanie dla dzieci

Dedykowaną platformę do nauki programowania dla najmłodszych przygotowała również firma Apple. Ich Swift Playgrounds to świetny sposób na to, aby dzieci poznały język Swift, który stoi za systemami urządzeń sygnowanych nadgryzionym jabłkiem. Aplikacja na iPada oferuje przejrzysty interfejs dostosowany do młodych adeptów nauki programowania oraz kilka zróżnicowanych poziomów nauczania. Dzięki temu, dorośli, którzy nie mają pojęcia o programowaniu również mogą rozpocząć swoją przygodę z kodem właśnie od tej aplikacji i szybko rozwinąć swoją wiedzę oraz umiejętności związane z językiem Swift. Więcej na temat programowania dla dzieci przeczytacie na stronie https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/programowanie-dla-dzieci.

Aplikacje do nauki programowania

W App Store i Google Play nie brakuje też aplikacji do nauki kodowania, które stworzono z myślą o nieco starszych użytkownikach. Encode: Learn to Code to kopalnia wiedzy na temat programowania w takich językach jak Python, JavaScript, HTML i CSS. Wśród przygotowanych lekcji nie brakuje zagadnień teoretycznych, a także praktycznych ćwiczeń pozwalających sprawdzić nowo zdobytą wiedzę. W podobny sposób skonstruowano aplikację Udacity, którą również znajdziemy w sklepach Google Play i App Store. Z kolei osobom, które przed rozpoczęciem nauki programowania chciałyby zapoznać się z kryptografią, zaawansowaną matematyką i teorią informacji polecamy platformę Khan Academy. Wykłady, które są tam dostępne mogą okazać się świetną podstawą teoretyczną dla osób, które chcą się dowiedzieć, jak działają komputery.

Nauka kodowania nigdy nie była prostsza. Wystarczy tablet z Androidem lub systemem iOS, determinacja i trochę wolnego czasu. Zaprezentowane przez nas programy to jedynie mały wycinek szerokiego wachlarza istniejących w sieci kursów i narzędzi. Przeglądając zasoby Google Play i App Store w poszukiwaniu aplikacji do nauki programowania warto sprawdzić również takie tytuły jak Enki, SoloLearn, Udemy, Coursea, Learn C++, Trains Project lub Lrn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here