Z uwagi na rosnące koszty pracy przedsiębiorstwa powinny dążyć do maksymalnej redukcji zbędnych wydatków przy jednoczesnym podnoszeniu swojej wydajności. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku firm transportowych. Jednym ze skutecznych sposobów optymalizowania kosztów działalności jest wykorzystanie nowoczesnych systemów telematycznych, które usprawniają zarządzanie pracą kierowców i poprawiają wszelkie aspekty funkcjonowania firmy transportowej.
Jak zabrać się do optymalizacji floty pojazdów?
Jednym z narzędzi wykorzystywanych w celu zwiększenia efektywności zarządzania flotą jest analiza TCO, która pozwoli wyliczyć, ile wynosi całkowity koszt utrzymania pojazdów firmowych. Uwzględnia się tutaj przede wszystkim cenę zakupu pojazdu oraz wszelkie wydatki, które poniesiemy w trakcie jego użytkowania. Oprócz tego pod uwagę bierze się również wartość samochodu po upływie okresu eksploatacji. Podczas analizy TCO duże znaczenie ma wybrana przez nas metoda finansowania zakupu aut. Wielu przedsiębiorców decyduje się na użycie gotówki lub leasing z możliwością wykupu na poziomie 1%. W takich sytuacjach największą uwagę zwraca się na cenę pojazdu. Mało kto uwzględnia jednocześnie wysokość kwoty, którą można uzyskać w ramach sprzedaży na rynku wtórnym po zakończeniu okresu użytkowania danego auta. Jest to duży błąd, gdyż właśnie wartość końcowa, zwana również rezydualną, ma decydujący wpływ na wysokość TCO.
Zanim zabierzemy się do kalkulowania całkowitego kosztu floty firmowej, musimy upewnić się, że dysponujemy rzetelnymi danymi. Zbieramy informacje o rzeczywistych wydatkach, które nasza firma ponosi podczas używania pojazdów. Chodzi między innymi o koszty związane z serwisem, ubezpieczeniem, oponami, paliwem oraz finansowaniem. Pod tym względem pomocne są nowoczesne systemy informatyczne, które automatycznie gromadzą wszystkie te dane. Dobrym przykładem jest platforma WEBFLEET – zarządzanie flotą za jej pośrednictwem jest o wiele efektywniejsze. Ułatwiamy pracę menadżerowi naszej floty firmowej i jednocześnie redukujemy ponoszone przez nas wydatki.
O czym jeszcze pamiętać, jeśli chcemy poprawić wydajność naszej floty firmowej?
Dzięki analizie TCO uda nam się zakupić pojazdy po optymalnej cenie. Nie możemy jednak zapomnieć o procesie zarządzania naszą flotą samochodów osobowych. To właśnie ten aspekt działalności firmy przewozowej zasługuje na szczególną uwagę. Wszelkie niedoskonałości mogą przełożyć się na powstawanie nadużyć. Te z kolei prowadzą do wzrostu kosztów eksploatacyjnych. Należy dążyć do jak najefektywniejszego wykorzystania pojazdów, choćby przez poprawę stylu jazdy kierowców czy wyeliminowanie pustych przebiegów. Tutaj również nie obejdziemy się bez nowoczesnych systemów telematycznych takich jak platforma WEBFLEET. Jest to nieocenione narzędzie dla zarządcy i kierowców, gdyż pozwala uzyskać natychmiastowy dostęp do szeregu istotnych informacji. Wskaźniki wydajności umożliwiają menadżerowi kosztowe optymalizowanie floty w czasie rzeczywistym. Z kolei dostęp do map i informacji o warunkach na drodze pozwoli kierowcom unikać niepotrzebnych opóźnień. Wszystkie dane zgromadzone przez system WEBFLEET można w bardzo prosty sposób zestawić w różnorodnych raportach. Wszelkie nieprawidłowości zostaną wykryte bardzo szybko, a po ich skorygowaniu nasza firma zacznie działać o wiele efektywniej, przynosząc od 10 do 20% oszczędności na kosztach paliwa.
Warunki na rynku transportowym wymuszają na firmach redukcję kosztów oraz poprawę efektywności pracy. W tym celu niezbędne jest wykorzystanie właściwych narzędzi informatycznych. Systemy zarządzania flotą pojazdów powoli stają się standardem. Przedsiębiorcy, którzy ociągają się z ich wdrażaniem, szybko zostaną prześcignięci przez swoją konkurencję.