Od polityki po zdrowie – najpopularniejsze rodzaje blogów

0
1897

Polityka, gotowanie, moda, fitness… Bloguje się niemal o każdej dziedzinie życia. Jedni blogerzy promują siebie, inni swoje firmy, a jeszcze inni po prostu lubią pisać. Ale jakie rodzaje blogów i style pisania przyciągają najwięcej czytelników? Jacy autorzy i jakie rodzaje blogów są obecnie najpopularniejsze? I jak w ogóle sklasyfikować blogi?

Blogi polityczne i lifestylowe

Blogi polityczne i lifestylowe charakteryzują się bardzo subiektywnym (nawet jak na blogi) stylem pisania. Ich autorzy, poruszając tematy polityki, kultury czy showbiznesu, piszą często w sposób emocjonalny i kontrowersyjny, wywołując żywiołowe dyskusje swoich odbiorców.

Autorzy blogów lifestylowych, podobnie jak autorzy blogów politycznych, często wchodzą w dyskusje lub nawet konflikty między sobą. Autorki blogów modowych jak Jessica Mercedes czy Maffashion rozprawiają się ze swoimi internetowymi oponentami nie gorzej niż Janusz Palikot czy Ryszard Czarnecki w świecie polityki.

Blogi poradnikowe, czyli „jak to się robi”

Autorzy blogów eksperckich i poradnikowych uczą inwestowania, programowania, produkcji muzyki, remontowania, rysowania… W zasadzie trudno dziś znaleźć dziedzinę wiedzy, która nie ma „swojego” blogera. Autorzy blogów poradnikowych koncentrują się na przekazaniu konkretnej wiedzy, ale też chwalą się swoimi umiejętnościami. Wiele osób prowadzących takie blogi traktuje je bowiem jako promocję swojego biznesu – za darmo dzieli się wiedzą, aby zyskać opinię eksperta w danej dziedzinie.

Blogi kulinarne takie jak kwestiasmaku.com wbrew pozorom, także blogi poradnikowe. Autorzy uczą swoich czytelników gotowania, przez co stają się w ich oczach ekspertami w tej dziedzinie.  Podobnie jest z blogami podróżniczymi – choć ich autorzy opisują swoje przeżycie związane z podróżowaniem, to główny nacisk kładą na informacje praktyczne: co warto zobaczyć, jak tam dotrzeć czy gdzie znaleźć najlepszy nocleg w danym mieście lub kraju.

Blogi o fitness, zdrowiu i rozwoju osobistym

To kategoria blogów dla tych, którzy nie tylko szukają wiedzy, ale też chcą zmienić swoje życie. Ich autorzy pomagają swoim odbiorcom chudnąć, nabierać masy mięśniowej, ale też rozwijać swoje umysły. W zasadzie wszystkie blogi tego typu są wsparciem dla rzeczywistych biznesów. Ewa Chodakowska, ucząc ćwiczeń, promuje swoje płatne treningi i wydawnictwa, Anna Lewandowska, opisując zdrowe, odżywianie promuje swoją markę Foods by Ann oraz inne usługi. Z kolei Mateusz Grzesiak, najbardziej znany mówca motywacyjny polskiego Internetu, promuje za pośrednictwem bloga swoją firmę konsultingową i eventową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here