Na czym polega konsolidacja zobowiązań?

0
1462

Konsolidacja zobowiązań, czy to w banku, czy instytucji pozabankowej, to coraz częściej spotykany termin. Wciąż jednak nie każdy wie, na czym ona dokładnie polega. Poszerzenie swojej wiedzy w tym zakresie może być potencjalnie korzystne. Zwłaszcza, jeśli spłacamy kilka różnych zobowiązań jednocześnie i albo już mamy problemy z terminowymi płatnościami, albo spodziewamy się, że niedługo nastąpią. Wobec tego na czym polega konsolidacja zobowiązań?

Konsolidacja – na czym polega?

Konsolidacja zobowiązań to nic innego, jak połączenie ich w jedno, łatwiejsze do spłaty. Konsolidować można różnego rodzaju zobowiązania: kredyty gotówkowe, karty kredytowe, kredyty samochodowe, a nawet hipoteczne. Konsolidacja chwilówek również jest możliwa, jednak w większości przypadków nie w bankach, a w instytucjach pozabankowych.

Jak to działa? W ramach kredytu konsolidacyjnego bądź pożyczki konsolidacyjnej spłacane są wskazane przez nas długi. Wobec tego nasi był wierzyciele nie będą mogli już wysuwać wobec nas żadnych roszczeń. Zamiast tego zobowiązani będziemy regularnie spłacać jedno nowe zobowiązanie.

W założeniu rata kredytu konsolidacyjnego lub pożyczki konsolidacyjnej powinna być niższa, niż suma wysokości rat skonsolidowanych kredytów i pożyczek. Żeby to osiągnąć, wydłużany jest całkowity okres spłaty kredytu.

Niższa miesięczna rata będzie łatwiejsza do uregulowania i sprawi, że nie będziemy musieli stresować się ryzykiem powstawania opóźnień w spłacie. Nie będziemy musieli także pamiętać o wykonywaniu wielu różnych płatności w miesiącu, a jedynie o jednej racie.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny oferowany jest przez większość banków. Mogłoby się zdawać, że jest to produkt bankowy kierowany głównie do osób zadłużonych, jednak w rzeczywistości mogą one mieć problem z jego otrzymaniem. Wnioski o otrzymanie tego typu kredytu są bowiem weryfikowane w ten sam sposób, co w przypadku innych rodzajów kredytów. Oznacza to, że dokładnie sprawdzona zostanie zdolność kredytowa potencjalnego klienta.

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty całości zadłużenia w wyznaczonym czasie. Wylicza się ją przede wszystkim na podstawie dochodów i zobowiązań, a także historii kredytowej. Istotne mogą okazać się również takie czynniki, jak wiek czy stan cywilny. Jak łatwo się domyślić, w przypadku osób zadłużonych z reguły nie stoi ona na wysokim poziomie.

Czy to oznacza, że niska zdolność kredytowa bezapelacyjnie zamyka drzwi do otrzymania kredytu konsolidacyjnego? Nie, jednak, jeśli zdecydujemy wnioskować się o niego sami, musimy być gotowi na otrzymanie decyzji odmownej. Nasze szanse znacznie wzrosną, jeśli zwrócimy się o pomoc do doświadczonego pośrednika kredytowego, takiego jak Habza Finanse. W takim wypadku pozyskaniem dla nas kredytu zajmą się wykwalifikowani eksperci, co znacznie zwiększy nasze szanse.

O konsolidacji zadłużeń warto pomyśleć już w momencie, kiedy problemy finansowe zaczną być widoczne na horyzoncie, ale jeszcze zanim wywołają negatywne skutki, takie jak powstanie negatywnych wpisów w BIK-u. Im szybciej zdecydujemy się na konsolidację, tym szybszy i korzystniejszy będzie cały proces.

Konsolidacja pozabankowa

Konsolidacja zobowiązań oferowana jest również przez niektóre firmy pożyczkowe w postaci pożyczek konsolidacyjnych. Zasady ich działania są bardzo podobne, jak w przypadku kredytów konsolidacyjnych.

Jednak podobnie jak w przypadku zwykłych kredytów, instytucje pozabankowe są w stanie zaoferować uproszczone procedury i niższe wymagania, zrekompensowane wyższymi całkowitymi kosztami zobowiązania. Pożyczka konsolidacyjna będzie więc dobrym wyborem dla osób, które nie mają czasu na skomplikowaną i czasochłonną procedurę związaną z kredytem konsolidacyjnym lub nie mogą liczyć na jego otrzymanie.

Decydując się na konsolidację pozabankową, powinniśmy korzystać z usług jedynie renomowanych instytucji o ugruntowanej na rynku pozycji, na temat których jesteśmy w stanie znaleźć pozytywne )i wiarygodne) opinie.

Podsumowanie

Jak widać, konsolidacja zobowiązań jest prostym, ale skutecznym sposobem na ograniczenie liczby posiadanych zobowiązań i zmniejszenie miesięcznej raty. Dlatego też właśnie cieszy się w ostatnim czasie tak dużą popularnością.

Znaczącą przeszkodą stojącą na drodze do jej przeprowadzenia może być zbyt niska zdolność kredytowa. Jednak jest to przeszkoda, którą da się ominąć z pomocą wykwalifikowanego pośrednika kredytowego, którego znaleźć można tutaj: https://habzafinanse.com.pl. Dlatego też nawet jeśli nasza sytuacja wydaje się beznadziejna, mimo wszystko warto spróbować.

Rozważając zaciągnięcie kredytu lub pożyczki konsolidacyjnej, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jakie są warunki danej oferty, a zwłaszcza na takie czynniki, jak wysokość oprocentowania, prowizji i opłat dodatkowych. Warto pamiętać, że jeżeli chcemy skonsolidować kredyt hipoteczny, konieczne może być dokonanie ponownej oceny wartości nieruchomości. Powinniśmy także sprawdzić, czy nie zostaniemy obciążeni prowizją za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here