Nierzetelny kontrahent to prawdziwy problem, dlatego banki oraz firmy pożyczkowe na różne sposoby zabezpieczają się przed ryzykiem zawarcia umowy z taką osobą. Odzyskanie długu nigdy nie jest łatwe, a zwłaszcza w sytuacji, gdy kontrahent widnieje w jednym z rejestrów dłużników. Informacje na temat wypłacalności danej osoby można znaleźć m.in. w Biurze Informacji Gospodarczej, które gromadzi i udostępnia informacje o historii kredytowej klientów różnego rodzaju banków.

Z pomocy BIG-u korzystają nie tylko banki, ale również firmy pożyczkowe, np. takie jak ratkomat.pl. Jakie kwestie brane są pod uwagę przy udzielaniu pożyczki?

Kto może dostać pożyczkę?

Ubieganie się o pożyczkę w firmie pożyczkowej jest znacznie łatwiejsze niż w banku. Przede wszystkim cały proces przyznawania wsparcia odbywa się przez internet i jest naprawdę szybki. Poza tym nie ma konieczności przedstawiania zaświadczeń czy poręczeń. Zobacz również Czy pożyczka w banku jest opłacalna?

Pożyczki udzielane są osobom, które mają od 20 do 80 lat i nie znajdują się w rejestrze dłużników BIG. Ponadto wymagane jest posiadanie stałego adresu zamieszkania na terenie Polski oraz stałego dochodu, np. z tytułu renty, emerytury lub umowy o pracę. Pożyczkobiorca nie musi posiadać konta bankowego, ponieważ istnieje możliwość odebrania pieniędzy na poczcie.

BIG – jakie informacje można tam znaleźć?

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej, jest instytucją, w której znajdują się informacje dotyczące wiarygodności finansowej konsumentów oraz przedsiębiorców. To właśnie tam trafiają dane o nierzetelnych dłużnikach, np. o firmach, które nie płacą rachunków za energię, czynsz itp. W BIG przedsiębiorca może sprawdzić dowolnego przedsiębiorcę oraz siebie bez ograniczeń, a także konsumenta za jego zgodą. Konsument także może sprawdzić przedsiębiorcę lub siebie, ale nie może sprawdzić innych konsumentów.

Informacje o długu przekazywane są do BIG, gdy należność konsumenta przekracza 200 zł i jest wymagalna od przynajmniej 60 dni. W przypadku przedsiębiorców wysokość kwoty wynosi 500 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here