Jak działa etykieciarka

Etykieciarki to jedne z tych maszyn, bez których sprawny proces produkcji na masową skalę nie zaistnieje. Odkąd precyzyjną i żmudną pracę ludzkich rąk zastępują maszyny, etykietowanie produktów stało się poboczną i mało znaczącą pod kątem ilości spędzanego nad tym czasu czynnością. Gdybyśmy mieli natomiast wrócić do epoki sprzed rewolucji przemysłowej, okazałoby się, że etykietowanie to jeden z kluczowych procesów obróbki towaru przed wydaniem go w świat. Kluczowy, pracochłonny i wymagający precyzji.

Jak działa maszyna do etykietowania?

Etykieciarka pobiera produkt z taśmy do podajnika, nakleja na nim etykietę zgodnie z tym, jak została zaprogramowana (zawsze w tym samym miejscu i w taką samą siłą, używając tej samej ilości kleju), a następnie wydaje go dalej na taśmę. Maszyna do etykietowania nakleja etykietę zawsze w tym samym miejscu z dokładnością co do milimetra, co przekłada się na całościową jakość produkcji. Robi to z prędkością zapewniającą naklejenie etykiet na nawet siedmiu tysięcy produktów w ciągu jednej godziny. Prędkość ta oczywiście może być różna – zależy od mocy konkretnego urządzenia, wielkości etykiety, a także od tego, jakiego kształtu jest przedmiot. Nieco inaczej wygląda rotowanie produktem, który jest okrągły, jak np. puszka z napojem, a inaczej obracanie przedmiotem, który ma standardową kształt prostopadłościanu, a jeszcze inaczej praca nad obiektem płaskim.

Waga, zabezpieczenie przed podwójnym etykietowaniem i inne funkcje etykieciarki

Niektóre etykieciarki są wyposażone w wagę. Tego typu maszyny są przydatne w procesie paczkowania produktów sypkich, potrzebujących precyzyjnego oznaczenia wagi zawartości opakowania i ustalenia na tej podstawie ceny produktu. Standardowo też każda etykieciarka ma wbudowany czujnik, który potrafi rozpoznać, czy na produkcie znajduje się już jedna etykieta. To zapobiega podwójnemu etykietowaniu różnymi nalepkami. O tym, jak negatywne konsekwencje dla procesu dystrybucji towaru mogłoby przynieść podwójne etykietowanie, może powiedzieć nam fakt, że dystrybutor, jak i końcowy sprzedawca, który ma np. dwa różne kody kreskowe na jednym opakowaniu produktu, ma problem z odpowiednim zaklasyfikowaniem towaru zarówno w systemie magazynowym, jak i na kasie fiskalnej. Kolejną funkcją dodatkową, na którą warto zwrócić uwagę, szukając dobrej maszyny, jest system docisku. Etykieciarka, która musi zaplombować niewielkie elementy, takie jak na przykład długopisy, czy tusze do rzęs, musi zachować precyzję. Każde przesunięcie naklejenia etykiety nawet o milimetr może znacznie zaburzyć estetykę produktu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here