Event manager

Event manager to osoba odpowiedzialna za organizowanie konferencji, targów czy koncertów – wszystkiego, co mieści się w kategorii określanej mianem “event”. Nie każdy nadaje się do tego zawodu. Dlaczego?

Event manager sprawuje pieczę nad tym, by każdy szczegół wydarzenia był dopięty na ostatni guzik. Warto by człowiek na tym stanowisku posiadał szereg konkretnych cech, ale i ukończył specjalistyczny kurs, który pomaga we wdrożeniu się w ten zawód.

Kim jest i co robi event manager?

Osoba, która odpowiada za całościowy kształt danego eventu najczęściej szczegółowy zakres obowiązków ma wyznaczony stricte pod konkretne wydarzenie. Inaczej więc będą wyglądały obowiązki osoby organizującej targi branżowe, a inaczej specjalisty zajmującego się obsługą rockowego koncertu. W obu przypadkach jednak przydaje się znajomość warsztatu pracy, wiele branżowych kontaktów, doskonała organizacja i zimna krew.

Kogo poszukuje się na stanowisko event managera?

Najczęściej agencje eventowe poszukują osób z doświadczeniem. Praktykę w zawodzie najlepiej zdobywać małymi kroczkami. Zaczynając od bycia asystentem, koordynatorem, a nawet współpracując z branżą eventową w charakterze specjalisty. Wiele udanych karier rozpoczyna się od stanowiska w jednej ze specjalistycznych branż, jaka współpracuje z eventową. Może to być branża produkcji video, oświetleniowa czy nagłośnieniowa – często właśnie zatrudnieni tam ludzie najlepiej znają realia profesjonalnych eventów.

Kto nie może być event managerem?

O ile brak odpowiedniej teorii z powodzeniem uzupełnią szkolenia event manager, nigdy na tym stanowisku nie będzie czuć się dobrze osoba nieelastyczna i niecierpliwa. Minusem tej pracy określić można sporą zmienność warunków i mnóstwo czynników, które trzeba “ogarnąć”, by impreza się udała. Poza umiejętnością pracy pod presją i w stresie na pewno liczy się komunikatywność. Osoba, która nie radzi sobie z nawiązywaniem kontaktów czy ma trudność w robieniu dobrego pierwszego wrażenia, powinna zapomnieć o tej pracy.

Autentyczne korzyści, jakie daje praca event managera?

Jeśli dobrze trafimy i jesteśmy w swojej pracy dobrzy, na pewno możemy się spodziewać dobrych zarobków. Co jeszcze powinno kusić tych, którzy czują, że to kariera dla nich? Przede wszystkim stałe podnoszenie kwalifikacji. Każde wydarzenie – nawet jeśli podobne tematycznie do poprzedniego – jest nowym projektem. Umiejętność wykorzystania tego zmiennego środowiska pracy, możliwość obserwowania w pracy artystów, profesjonalistów wielu branż i budowanie sieci kontaktów to dla event managera chleb powszedni. Nie należy się jednak spodziewać, że całe życie spędzimy “w terenie”. W końcu dobrze zorganizowana konferencja czy koncert wymaga nakreślenia i planu, wykonania nawet kilkuset telefonów i umiejętności sprawnego delegowania zadań – w końcu samodzielnie wszystkiego nie da się zrobić. Trzeba więce będzie na pewnym etapie zrekrutować zdolnych ludzi do pomocy. Po czasie każdy event manager zyskuje indywidualny sposób na ogarnięcie swoich licznych obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here