W dzisiejszych czasach mamy pragną łączyć karierę zawodową z wychowywaniem dzieci. Choć rozłąka z niemowlęciem nie jest łatwa, nie każda kobieta może pozwolić sobie na urlop wychowawczy, dlatego ze względów ekonomicznych, a także z myślą o dalszym rozwoju zawodowym podejmuje decyzję o powrocie do pracy. I w tym miejscu pojawia się dylemat: poszukać niani czy oddać dziecko do żłobka?

Czy wygoda jest najważniejsza?

Zatrudnienie niani to z pewnością rozwiązanie bardzo wygodne. Nie tracimy czasu na odwożenie malca w różne miejsca, idealnie dopasowujemy czas pracy opiekunki do swoich potrzeb, dziecko może zostać pod jej opieką nawet, gdy jest chore, a także to my ustalamy zasady dotyczące opieki. Jednakże nie zawsze nianie posiadają odpowiednie kwalifikacje – bywa, że rodzicom ciężko jest zweryfikować przygotowanie kandydatek, a przecież to w ich ręce powierza się bezpieczeństwo dziecka. Warto również podkreślić, że są to obce osoby, które wpuszczamy do naszego domu – przestrzeni osobistej oraz intymnej i niestety nie zawsze jest to sytuacja komfortowa. Żłobek tworzy wykwalifikowany personel, do którego można mieć zaufanie. Rękę na pulsie trzyma dyrekcja placówki, a także mamy możliwość skonfrontować się z innymi rodzicami, których starsze i nieco bardziej samodzielne dzieci alarmują, gdy tylko coś dzieje się nie tak.

Zabawa z rówieśnikami i ciekawe zajęcia edukacyjne

Czas spędzony z nianią z pewnością nie dorówna zabawie z rówieśnikami w żłobku. Będzie to ogromna frajda i pożyteczne doświadczenie dla jedynaków. Dzieci będą miały okazję do zawiązania relacji, współpracy w grupie i komunikacji, a także korzystania z wielu zabawek dopasowanych do ich wieku. Opiekunowie organizują ciekawe i kreatywne zabawy edukacyjne, dzieci mogą się wykazać, zdobywają nowe umiejętności i każdego dnia się uczą. Zajęcia plastyczne, wspólne spacery, gry na świeżym powietrzu – wszystko to przekłada się na intensywny rozwój, a także naukę samodzielności i lepsze przygotowanie do zajęć w przedszkolu.

Wszechstronny rozwój

Żłobki organizują ciekawe zajęcia dodatkowe: kółka taneczne, plastyczne, teatralne, grupy sportowe, co pozwala szlifować młode talenty. Dodatkowo dziś mamy możliwość zapisać dziecko do placówki o nowoczesnej ofercie edukacyjnej, np. do żłobka dwujęzycznego, w którym od pierwszych lat życia będzie miało styczność z językiem obcym i szybciej nauczy się nim biegle posługiwać.

Co jeszcze należy podkreślić? Na pewno jadłospis, który jest skomponowany tak, by dostarczać dzieciom zdrowy i zbilansowany posiłek każdego dnia. Rodzice, oddając dziecko do żłobka, mają również pewność, że unikną niespodziewanych sytuacji, w których przez absencję czy nagłą rezygnację opiekunki nie będą mieli z kim zostawić dziecka. Ponadto w żłobku do dyspozycji jest zespół pedagogów, pielęgniarka i psycholog, którzy czuwają nad rozwojem podopiecznych.

Źródło: Academy International – Żłobek Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here