jak pomóc dziecku w nauce angielskiego

Znajomość języka angielskiego jest niemal wymagana. W końcu lubimy jeździć na wakacje poza granice kraju, ale i mamy przyjaciół na całym świecie. Dlatego dla nas wydaje się to czymś oczywistym. Ale czy zawsze tak samo sądzą uczniowie? Otóż tutaj zdania są podzielone i tak naprawdę warto ich zachęcać i tłumaczyć jak wiele zalet płynie ze znajomości angielskiego. Jednak warto się zastanowić, czy ważniejsza jest praktyka, czy lepiej więcej ćwiczyć? Jeżeli jesteście ciekawi, to koniecznie przeczytajcie nasz poradnik, który dedykujemy rodzicom i nauczycielom.

Uczenie ma znaczenie, czyli o metodach nauczania zdań kilka

Każdego nauczyciela obowiązuje program nauczania, jednak samodzielnie może decydować, jak chce uczyć swoich uczniów. Ważne, aby nie narzucać dzieciom nauki tylko przez zapamiętywanie, bez możliwości osłuchania się z językiem i samym akcentem. Owszem nie można oczekiwać, że nauczyciel będzie wyrażał się jak rodowity Anglik, ale także jego umiejętności powinny być naprawdę spore. Nie można tylko przekazywać wiedzy, bez zaangażowania. Ciekawie prowadzone zajęcia, które obejmują naukę poprzez ćwiczenia, ale i praktykę, która może obejmować naukę poprawnego mówienia, są niezbędne dla prawidło przeprowadzonego procesu edukacji. Należy tutaj jasno zaznaczyć, że celem nauczyciela jest nie tylko przygotowanie dzieci do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego, lecz także nauczenie języka praktycznego, dzięki któremu będą potrafiły swobodnie się wysławiać czy też prowadzić rozmowy z obcokrajowcami. W tym przypadku sam proces nauczania jest długi, choć nie zawsze ilość godzin pozwala na poruszenie wszelkich zagadnień.

Nie tylko poprawne pisanie

Angielski i egzamin ósmoklasisty z tego języka zbliża się wielkimi krokami. Jako że ma on formę pisemną, to wielu nauczycieli skupia się w dużej mierze na nauce teorii, gramatyki, ale bez jakiejkolwiek formy nacisku na wymowę. Warto zauważyć, że ma to wpływ na sam poziom pewności młodych ludzi, którzy rzeczywiście mogą znać gramatykę i słownictwo, ale nie mają dużej wiedzy o wymowie. Otóż trzeba też skupić się na fonetyce, wszak realne umiejętności są niezbędne. Często mówi się, że młodzież ma możliwość osłuchania się z akcentem i wymową dzięki temu, że słucha artystów śpiewających po angielsku. Jedna tutaj należy bezwzględnie uświadomić sobie, że słowa piosenek są w języku kolokwialnym, stosuje się dodatkowo skróty. A więc dobór właściwych materiałów, choćby w formie słuchowisk w znaczący sposób może poprawić umiejętność poprawnej wymowy.

Duża rola rodziców

Nietrudno się domyślić, że i rodzice mają dużą rolę w całym procesie edukacji. Otóż swoją postawą powinni dawać przykład. Nawet jeżeli sami niespecjalnie znają język angielski, to konieczna wydaje się nauka. Zachęcanie, ale i motywowanie do nauki wydaje się także niezbędne. Rola rodziców nie może kończyć się na zakupie książek czy słowników, szczególnie jeżeli dzieci nie znają fonetyki. Wtedy mogą uczyć się niepoprawnej wymowy, niestety bardzo szybko. Rodzice powinni także regularnie sprawdzać umiejętności swoich dzieci. Mogą to być krótkie rozmowy, ale też wspólne wykonywanie ćwiczeń. Warto więc naukę rozpocząć możliwie jak najszybciej. Można już 5 letnie dziecko posłać na pierwsze zajęcia. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że im szybciej dziecko rozpoczyna naukę angielskiego, tym lepiej pozna język.

A może wycieczka do Anglii?

Warto także zabrać swoją pociechę na wycieczkę do Anglii. Dzięki temu będzie mogła poznać język od kuchni i naprawdę wiele się nauczyć. Dwutygodniowe wakacje i możliwość sprawdzenia języka w praktyce niewątpliwie mają znaczenie. Ale jednocześnie dziecko będzie mieć możliwość osłuchania się z językiem obcym, sposobem wymawiania, ale też akcentem. Oczywiście często organizowane są wymiany uczniów, zatem warto i na nie zapisać swoje dziecko, tym bardziej że na takiej wymianie może się sporo nauczyć.

Zrównoważone podejście do nauki jest najważniejsze. Warto zachować balans między ćwiczeniami z gramatyki, a praktyką w postaci nauki wymowy. Dodatkowo jeżeli chcecie, aby Wasze dziecko jeszcze lepiej nauczyło się języka angielskiego, to być może warto zapisać je do szkoły językowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here