Masz firmę i chcesz rozwinąć skrzydła? Skorzystaj z dotacji unijnych!

W aktualnie obowiązującej perspektywie budżetowej Polska otrzymała do rozdysponowania około 20 mld euro funduszy europejskich na rozwój przedsiębiorczości. Środki trzeba rozdać do 2020 roku, a więc pozostało coraz mniej czasu, by skorzystać z tego hojnego zastrzyku unijnej gotówki, który w tej wysokości może się już nie powtórzyć. Niestety zdobycie dla firmy dotacji jest coraz trudniejsze – poniżej wyjaśniamy dlaczego, a także podpowiadamy, jak skutecznie sięgnąć po dotacje unijne na rozwój przedsiębiorstwa.

Jakie są dostępne fundusze europejskie na rozwój firm?

Wśród przedsiębiorców panuje przekonanie, że w bieżącej perspektywie budżetowej Unia Europejska proponuje dla firm głównie wsparcie na wdrażanie innowacji. Rzeczywiście, jest to priorytet, jednak fundusze europejskie można pozyskać także na rozwój wielu innych obszarów działalności.

Środki rozdzielane są w ramach kilku programów krajowych, kilkunastu programów regionalnych, a także w ramach szczegółowych działań. Polskie przedsiębiorstwa mogą się dzięki nim ubiegać o dotacje unijne w następujących obszarach:

– wdrażanie innowacji – chodzi tu głównie o wdrażanie innowacyjnych technologii, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych i wprowadzanie na rynek innowacyjnych produktów,

– informatyzacja – w zależności od programu można otrzymać wsparcie np. na wdrożenie rozwiązania informatycznego służącego do handlu online,

– założenie firmy – są to głównie programy regionalne skierowane do osób bezrobotnych chcących założyć swój biznes,

– rozwój działalności firmy, również za granicą – wsparcie oferowane jest głównie w ramach programów regionalnych w formie pożyczek i dotacji,

– wsparcie dla MŚP i start-upów – w ramach specjalnego programu JEREMIE nowe firmy z sektora MŚP oraz start-upy rozpoczynające działalność i niemające historii kredytowej mogą otrzymać preferencyjne pożyczki na start bądź poręczenia kredytowe.

Pożyczki, kredyty i poręczenia kredytów oferowane są przedsiębiorcom na inwestycje i innowacje także w ramach programów specjalnych COSME, Horyzont 2020 oraz EaSI. Można się o nie ubiegać w kilku bankach biorących udział w tych programach.

Czy skorzystanie z funduszy UE jest trudne?

Do korzystania z funduszy unijnych zachęcają przedsiębiorców politycy i urzędnicy na szczeblu centralnym i samorządowym. I mają rację, ponieważ jest to ogromna szansa dla firm pragnących rozwinąć skrzydła i wejść na wyższy poziom działalności.

W teorii otrzymanie dotacji lub innej formy wsparcia unijnego wydaje się proste – wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i zaczekać na pieniądze. Niestety w praktyce tak łatwo nie jest. Wielu przedsiębiorców nie tylko nie wie, jak się do tego zabrać, ale nawet dokładnie nie wie, gdzie można złożyć wniosek o dotacje unijne. W przypadku dotacji dla firm są to zwykle lokalne Agencje Rozwoju Regionalnego albo Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, ale nie zawsze…

Do innych problemów związanych z ubieganiem się o fundusze europejskie przez przedsiębiorców należą:

– brak orientacji w aktualnie organizowanych konkursach,

– trudność w znalezieniu programu pasującego do potrzeb firmy,

– skomplikowane procedury związane ze składaniem wniosku,

– obawy przed późniejszym rozliczeniem się z realizacji projektu.

Właśnie z takimi problemami zgłaszają się przedsiębiorcy do firm zajmujących się doradztwem i pomocą w pozyskiwaniu funduszy europejskich. Jaki zakres pomocy można od takich firm uzyskać, można dowiedzieć się choćby tutaj: www.subitoadvising.pl – jest to strona firmy oferującej specjalistyczne usługi doradcze w zakresie pozyskiwania funduszy, która działa już od 10 lat na rynku i ma w tym zakresie duże doświadczenie.

Nie warto rezygnować z funduszy!

Wielu przedsiębiorców już na starcie rezygnuje z ubiegania się o fundusze europejskie, ponieważ przerażają ich skomplikowane procedury. Do tego dochodzą krążące opinie na temat tego, że w aktualnej perspektywie zainteresowanie dotacjami jest tak duże, że ich uzyskanie niemal graniczy z cudem. Czasy, w których niemal każdy wniosek był rozpatrywany pozytywnie, niestety minęły. Dzisiaj dofinansowanie otrzymują ci, którzy rzeczywiście przedstawią dobrze przygotowany i uzasadniony wniosek.

Nie oznacza to jednak, że z powodu trudności należy zrezygnować z szansy na dofinansowanie. Wręcz przeciwnie! Brak środków finansowych, w tym utrudniony dostęp do kredytów bankowych to największe bolączki polskich firm, zwłaszcza z sektora MŚP. Wiele z nich tak naprawdę wyłącznie dzięki dotacjom mogą wyposażyć swoje przedsiębiorstwo w nowoczesną infrastrukturę, czy wdrożyć innowacyjną technologię, dzięki której mogą konkurować z większymi od siebie firmami, także na arenie międzynarodowej.

Ubieganie się o dotacje unijne to długi i trudny proces, jednak z pewnością warty zachodu. Tym bardziej że aktualna perspektywa budżetowa powoli się kończy, a następna stoi pod dużym znakiem zapytania, jeśli chodzi o wielkość funduszy, jaką ewentualnie otrzyma nasz kraj. Warto dać szansę swojej firmie i pozwolić rozwinąć jej skrzydła dzięki środkom z UE. W razie wątpliwości i obaw zawsze można zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy, która nie tylko przygotuje odpowiedni wniosek, ale również doradzi, z którego programu skorzystać, wesprze we wszystkich etapach ubiegania się o fundusze, a nawet pomoże rozliczyć projekt po ich wykorzystaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here