Kasa fiskalna – kogo obowiązuje i gdzie ją kupić?

0
728

Operacje gospodarcze, które zachodzą w toku prowadzenia działalności gospodarczej, wymagają ich ewidencjonowania. Dowodami księgowymi najczęściej są faktury VAT, a w szczególnych przypadkach także paragony fiskalne. Podmioty zobowiązane są do ich wystawiania na podstawie odrębnych przepisów. Wystawianie faktur nie stanowi większego problemu – można je nawet rozpisać w Excelu i wydrukować. Paragony fiskalne wymagają natomiast profesjonalnego wyposażenia. Kto musi mieć kasę fiskalną i gdzie najlepiej ją kupić?

Co to jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna jest urządzeniem, na którym rejestrowane są sprzedawane produkty i świadczone usługi. Pozwala na drukowanie potwierdzenia tych transakcji w postaci paragonu fiskalnego. Po fiskalizacji paragony stają się podstawą określenia obrotu podatnika i ustalenia wysokości podatku.

Kto musi mieć kasę fiskalną w 2022 roku?

Kasę fiskalną musi mieć każdy, kto prowadzi sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, pod warunkiem że uzyskał w poprzednim lub obecnym roku podatkowym obroty przewyższające 20 000 zł. Do tej kwoty nie zalicza się jednak sprzedaży wartości niematerialnych i prawnych, środków trwałych i nieruchomości.

Pewne grupy podatników są zobowiązane do posiadania kas fiskalnych niezależnie od obrotu. Są to przedsiębiorcy sprzedający m.in. gaz ziemny, części do silników, sprzęt fotograficzny, radiowy, telekomunikacyjny, telewizyjny, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Pełen wykaz znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Kasa fiskalna musi drukować adres punktu sprzedaży, a w przypadku sprzedaży w różnych miejscach – adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika. W związku z tym w przypadku prowadzenia działalności na terenie różnych miast wystarczy jedna kasa fiskalna, niezależnie czy miejscem sprzedaży jest Lublin, Kraśnik, Lubartów czy Puławy.

Gdzie kupić kasy fiskalne Lublin

Jednym ze sprawdzonych sklepów prowadzących sprzedaż kas fiskalnych jest Mezamet, dostępny pod adresem https://www.mezametlublin.pl/. W swojej ofercie ma kasy i drukarki on-line, kasy fiskalne, drukarki etykiet, urządzenia do inwentaryzacji, a także znane z supermarketów sprawdzarki cen. Firma oferuje również obsługę posprzedażową oraz serwis urządzeń, co jest bardzo istotne w dzisiejszym świecie, w którym kasy fiskalne muszą być podłączone do internetu. Tylko profesjonalna obsługa firmy z ponad 30-letnim doświadczeniem gwarantuje bezproblemową eksploatację kasy fiskalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here