Zalety prowadzenia firmy jednoosobowej w ramach spółki Ltd

Często pod szyldem spółki LTD nie kryje się żadna wielka korporacja, a zwyczajnie jednoosobowa firma. Prawo brytyjskie bowiem umożliwia prowadzenie jednoosobowej działalności w ramach spółki LTD, co dla mikro przedsiębiorców stwarza lepsze możliwości rozwoju i osiągania wyższych dochodów.

Zarabiać można nawet przy niższych dochodach?

Każdy przedsiębiorca w prowadzeniu własnej firmy musi uwzględnić koszty uzyskania przychodu. Te z kolei pomniejszają jego dochód i im są wyższe, tym jego zysk niestety jest mniejszy. Jeśli koszty są wysokie, a przychód niski, to działalność przestaje być opłacalną. Co zrobić więc, kiedy założenie firmy jest jedynym sposobem zarabiania pieniędzy? Copywriterzy, programiści, fotografowie, webmasterzy, przedstawiciele szeroko pojętej branży „consultingu” często nie są zainteresowani ograniczającą ich pracą etatową. Wolą pozyskiwać zlecenia we własnym zakresie (nawet dodatkowo), to jednak oznacza konieczność założenia firmy.

Spółka LTD w odróżnieniu od polskich odpowiedników zapewnia większą swobodę ruchu, ponieważ przy zerowych czy niskich dochodach przedsiębiorca nie jest zobowiązany do odprowadzania świadczeń socjalnych, a dzięki wyższej wolnej kwocie od podatku, jego zarobki do wyższego obrotu są nieopodatkowane.  

Mniej biurokracji, więcej czasu na prowadzenie firmy

Biurokracja, rozliczenia, kontrole urzędu skarbowego potrafią sparaliżować nawet bardzo dochodowy interes. Każdą działalność trzeba bowiem rozliczyć, to z kolei wiąże się albo z nadmiernymi wydatkami na biuro rachunkowe, albo z traceniem czasu na uzupełnianie niezbędnej dokumentacji. W przypadku spółki LTD przedsiębiorca ma większą swobodę działania. Urząd skarbowy w Wielkiej Brytanii daje przedsiębiorcom złapać bardzo długi oddech, ponieważ kontrole podatkowe zdarzają się bardzo rzadko, a najczęściej przez pierwszych pięć lat prowadzenia firmy prawie wcale. Nawet jednak jeśli urząd skarbowy upomni się o dokumentację, to wszystko jest realizowane przez biuro rachunkowe, które również Cię reprezentuje, czyli np. przez Tax Angels. Prowadząc więc spółkę LTD możesz w pełni oddać się swojej działalności, a biurokracją zajmiemy się już my.

Nazwa, która zapewnia większy prestiż na rynku

Niepodważalnym atutem założenia spółki LTD jest bez wątpienia optymalizacja podatków i świadczeń socjalnych, a także mniejsza biurokracja czy bardziej przejrzysty system podatkowy. Założenie spółki LTD może jednak otworzyć dotąd zamknięte drzwi do dużych i intratnych projektów. Owszem, by wygrać kontrakt, trzeba zaprezentować własne możliwości, umiejętności czy konkurować pod względem np. ceny. Jednak, kiedy przesyłasz swoją propozycję, liczą się detale, jak np. nazwa firmy, która sugeruje, że zlecający ma do czynienia z poważnym graczem na rynku lub adres. Ten w przypadku Tax Angels znajduje się w prestiżowych lokalizacjach Londynu lub Edynburgu. Spółka LTD cieszy się też większym zaufaniem kontrahentów, między innymi poprzez obowiązek tworzenia raportów finansowych.

Za problemy finansowe nie odpowiadasz własnym majątkiem

W celu założenia spółki LTD niezbędne jest posiadanie kapitału zakładowego, który również stanowi majątek firmy. Obecnie kapitał ten może mieć wartość nawet 1 GBP. Wysokość kapitału jednak pośrednio wpływa także na wiarygodność firmy, dlatego warto wpłacić wyższą kwotę, tym bardziej, że kapitałem własnym można dowolnie operować:

– wypłacając go np. w całości (fully paid shares),

– deklarując jedynie wysokość kapitału zakładowego (unpaid shares),

– dzieląc go na w części wpłacony i w części deklarowany (partly paid shares).

Przy kapitale zakładowym jedynie zdeklarowanym (również w opcji partly paid shares) trzeba jednak pamiętać, że w razie problemów finansowych udziałowcy odpowiadają majątkiem własnym do wysokości zadeklarowanej kwoty.

Reasumując:

– przy niższych przychodach spółka LTD daje gwarancje osiągania stabilnych dochodów,

– zyskujesz większy prestiż i większe zaufanie, jeśli jego firma ma w nazwie LTD,

– prowadzenie działalności może odbywać się z poza granic UK (np. z Polski),

– przedsiębiorca nie musi tracić czasu na prowadzenie księgowości, co jest uciążliwe zwłaszcza dla jednoosobowych firm,

– w przypadku problemów finansowych właściciel spółki odpowiada do wysokości kapitału zakładowego bądź prywatnym majątkiem, ale tylko do kwoty zadeklarowanego kapitału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here