W Polsce usługi notarialne cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, dlatego też na naszym rynku pojawia się coraz więcej profesjonalnych kancelarii notarialnych. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwu w czym może nam pomóc notariusz i jakie są jego uprawienia.

Kancelaria notarialna – w czym może pomóc?

Na wstępie warto wspomnieć o tym, że notariusze pomimo tego, że nie są funkcjonariuszami publicznymi, to korzystają z ochrony, która przysługuje właśnie funkcjonariuszom publicznym. Sposób wykonywania poszczególnych czynności notarialnych jest bardzo dokładnie uregulowany w stosownym prawie oraz w przepisach szczególnych. Najprościej rzecz mówiąc notariusz sprawuje prewencję jurysdykcyjną, czyli zapobiega niepotrzebnym konfliktom. Notariusz jak sama nazwa wskazuje sporządza akty notarialne i poświadczenia. Jego zadaniem jest także doręczanie oświadczeń i spisywanie protokołów. Kancelaria notarialna może pomóc nam także w sporządzeniu protestów weksli i czeków. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kancelaria notarialna może przechowywać dokumenty, papiery wartościowe i pieniądze. Bardzo wiele osób wybiera się do notariusza w celu sporządzenia wypisów, odpisów i wyciągów różnorodnych dokumentów.

Problemy z zadłużeniem

Pracownicy kancelarii notarialnej udzielają fachowej pomocy także w bardzo nietypowych i dość specyficznych sprawach. Mowa tutaj przede wszystkim o zaciąganiu zobowiązań. W Polsce kwestie zadłużenia spędzają sen z powiek bardzo wielu osobom. W naszym kraju przepisy są bardzo skomplikowane i co najgorsze dość często się zmieniają, dlatego też warto korzystać z pomocy doświadczonych kancelarii notarialnych, aby nie narobić sobie problemów w niedalekiej przyszłości. Warto wspomnieć także i o tym, że do mniej popularnych działalności notarialnych możemy zaliczyć na przykład zarządzanie majątkiem osób nieletnich. Rozstrzygnięcie skomplikowanych spraw spadkowych może być naprawdę bardzo dużym wyzwaniem i bez pomocy doświadczonego notariusza, można stracić naprawdę wiele pieniędzy, czasu i nerwów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here