Pompy ciepła to obecnie najtańszy w eksploatacji oraz najbezpieczniejszy sposób pozyskiwania energii do ogrzewania budynków. Cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli różnorakich nieruchomości. Chcąc zamontować gruntową pompę ciepła, trzeba zasięgnąć najpierw nieco informacji: jak głębokie są odwierty pionowe pod pompy ciepła? Ile trzeba ich przygotować? Jaki to koszt? Jak przebiega cały proces instalacji?
Kolektory pionowe a poziome
Gruntowe pompy ciepła mogą zostać zainstalowane przy użyciu kolektorów pionowych bądź poziomych. Kolektory to węże wykonane z polietylenu, w których w układzie zamkniętym krąży najczęściej 30% roztwór solanki. Odwierty pionowe pod pompy ciepła sięgają od 30 do nawet 100 metrów głębokości. Kolektory poziome za to układa się w gruncie na głębokości poniżej warstwy przemarzania rur. Poza tymi technicznymi aspektami, co je tak naprawdę odróżnia? Jakie znaczenie mają te dane dla Ciebie, jako zwykłego użytkownika pompy ciepła? Po pierwsze: kolektory pionowe zajmują bardzo mało miejsca. Po drugie: ich wydajność jest na takim samym wysokim poziomie przez cały rok (niezależnie od pór roku). Wydajność cieplna kolektora poziomego niestety w okresie zimowym znacznie spada. Właśnie dlatego moim zdaniem warto jest zainwestować w odwierty pionowe pod pompy ciepła. To raz poczynione przedsięwzięcie będzie Ci się odwdzięczało przez następne długie lata.
Odwierty pionowe pod pompy ciepła – ile trzeba ich wykonać?
Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Kiedy zaczniesz interesować się gruntowymi pompami ciepła, konieczna będzie konsultacja z przedstawicielem firmy zajmującej się nimi na co dzień. Najlepiej poszukać specjalistycznej firmy, która posiada nowoczesne strony internetowe na których są kontakty do takich przedstawicieli. Dokona on dokładnych pomiarów, na podstawie których nie tylko określi dokładną ilość koniecznych do wykonania odwiertów pionowych pod pompy ciepła, ale także ich głębokość oraz ewentualne odstępy między jednym odwiertem a drugim. Odstępy te są niezbędne, gdyż trzeba uniknąć sytuacji, kiedy jeden odwiert oddziałuje na drugi. Zazwyczaj wynoszą od 6 do 15 metrów i zależne są od głębokości otworów. Wracając jednak do tematu pomiarów: co dokładnie będzie brane pod uwagę?
- Kubatura obiektu przeznaczonego do ogrzania;
- Zdolność przekazywania ciepła przez grunt.
Powszechnie przyjmuje się, że z jednego metra bieżącego odwiertu pionowego pod pompę ciepła można uzyskać nawet 50 Wat mocy cieplnej.
Pompa ciepła – dlaczego warto ją mieć?
Istnieje szereg zalet płynących z posiadania takowej pompy:
- Jest w 100% bezpieczna w użytkowaniu. Nie musisz martwić się o ryzyko powstania pożaru czy wybuchu;
- Posiadając pompę ciepła, zapominasz o wysokich rachunkach za ogrzewanie – niezależnie od cen gazu, paliwa, prądu czy opału. Twój dom staje się pod tym kątem samowystarczalny i niezależny.
- Pompy ciepła są bardzo ekologiczne. Korzystają z odnawialnych źródeł energii. Nie emitują nieprzyjemnych zapachów ani żadnych szkodliwych gazów.
Prawdą jest niestety, że koszt zakupu i montażu pompy ciepła jest (póki co) dość wysoki. Nie zmienia to jednak faktu, że wydana kwota szybko zwróci Ci się pod postacią zerowych rachunków za ogrzewanie. Poza tym: istnieją różnego rodzaju dofinansowania i dotacje. Może warto o tym poczytać?
Kto wykonuje odwierty pionowe pod pompy ciepła?
Po odwierty pionowe pod pompy ciepła należy udać się do specjalisty. Nie możesz ryzykować, że coś pójdzie nie tak. Jeśli pochodzisz z północnej Polski, to mam dla Ciebie namiar na sprawdzoną, rzetelną firmę: zerknij na stronę odwierty.net i zapoznaj się bliżej z tym tematem. A w razie wątpliwości – zadzwoń pod dostępny na stronie numer. Sama rozmowa przecież nic nie kosztuje.