OC, AC i NNW

Jak najkorzystniej ubezpieczyć samochód osobowy w Lublinie? Co 12 miesięcy jesteśmy zmuszeni do odnowienia obowiązkowego OC. To dobra okazja, aby dokupić dodatkowe usługi, takie jak NNW, AC czy Assistance. Czym się kierować przy wyborze oferty? Które ubezpieczenie będzie dla nas najkorzystniejsze?

Jak wybrać OC?

W przypadku bezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej kryterium wyboru jest proste – cena. Ubezpieczenie to ma zgodnie z prawem identyczny zakres, bezwzględu na towarzystwo ubezpieczeniowe, które wybierzemy. Skąd więc rozbieżności w cenie? Każda firma nieco inaczej kalkuluje takie czynniki jak przebieg i pojemność silnika samochodu, historię kierowcy czy miasto, w którym deklarowane jest ubezpieczenie.

AC dla samochodu osobowego w Lublinie

Ubezpieczenie Autocasco chroni właściciela przed kosztami naprawy samochodu, w którym szkoda powstała w wyniku działań żywiołów (deszcz, grad, wichura, pożar), kradzieży, gdy nie można ustalić sprawcy lub gdy sprawcą jest właściciel. Ze względu na ryzyko, jakie wiąże się z poruszaniem się po polskich drogach, w AC powinni zainwestować kierowcy nowych pojazdów, w których naprawa szkód wiąże się z wydatkiem wielu tysięcy złotych.

Należy przy tym pamiętać, iż AC, w przeciwieństwie do OC, nie ma prawnie narzuconego zakresu i kwot gwarantowanych. Z tego powodu wybór polisy i towarzystwa ubezpieczeniowego powinniśmy dokonać rozważnie. Cena w przypadku AC ma mniejsze znaczenie (choć dla starszych samochodów będzie ona zdecydowanie wyższa), dlatego nie należy wybierać najtańszej oferty. Nim podpiszemy umowę, najlepiej dokładnie przeczytać OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia, w których znajdziemy zakres ochrony oraz wyłączenia odpowiedzialności. Pod tym drugim pojęciem rozumie się okoliczności, za które ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności i nie wypłaci odszkodowania. Dotyczy to np. wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu czy środków odurzających/zmieniających świadomość, a także sytuacji, w których kierujący pojazdem wykazał się rażącym niedbalstwem.

Dodatkowe ubezpieczenie – czy warto?

W swoich ofertach towarzystwa najczęściej proponują kierowcom doubezpieczenie pojazdu w ramach:

  1. NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków nie chroni samochodu, ale kierowcę i wszystkich pasażerów, którzy przebywali w pojeździe trakcie zdarzenia drogowego. Dotyczy także chwili, w której kierowca/pasażer wsiadał lub wysiadał z pojazdu. NNW zostaje uruchomione, gdy ktokolwiek z przebywających doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu (wyrażonego w procentach). Wówczas można dochodzić odszkodowania z tytułu kosztów np. rehabilitacji, leczenia, długotrwałej niezdolności do wykonywania pracy, zakupionych leków i tym podobne. Ponadto kierowca może dochodzić odszkodowania z OC sprawcy – działania te się nie wykluczają.
  2. Assistance – dzięki tej usłudze możemy liczyć na pomoc drogową, gdy nasz samochód ulegnie awarii na drodze. W sytuacji, gdy nie możemy samodzielnie przetransportować pojazdu lub np. nie możemy go otworzyć, ubezpieczyciel wyśle zgodnie z umową mechanika lub ślusarza. Nie poniesiemy z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Jeśli szukasz najkorzystniejszej oferty, ale jednocześnie nie masz czas, aby wertować kilkanaście propozycji, skontaktuj się z biurem Eurofinance w Lublinie. Pomożemy w wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego, którego oferta będzie skrojona na miarę Twoich potrzeb i oczekiwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here