Jak się motywować? Skąd czerpać siły?

Odpowiednia motywacja to jeden z warunków sukcesu. Dlaczego tak o nią ciężko? Codziennie słyszy się od znajomych czy przypadkowych ludzi o tym, że nic im się nie chce, że coś ciągle odkładają, obiecują sobie, że zrobią to jutro lub pojutrze. Powszechne niechcemisię wydaje się być swoistą plagą naszych czasów. Żeby z tym walczyć, trzeba wykazać się czasem niebagatelną pomysłowością i silną wolą. Na szczęście mamy dla ciebie kilka przydatnych porad.

Budowanie motywacji

Zanim zaczniesz cokolwiek robić, postaraj się znaleźć chwilę czasu na zbudowanie motywacji. Nie bierze się ona znikąd. Tworzą ją następujące aspekty:

– istotny powód podjęcia dowolnego działania

– plan prowadzący do zrealizowania celu (w postaci kroków)

– przyjemność odczuwana z działania (jeśli nie istnieje naturalnie, należy ją wzbudzić, na przykład nagradzając siebie za aktywność)

– zmuszenie się do działania – dla wielu najgorszy i najtrudniejszy punkt.

Jak się motywować? Skąd czerpać siły?Prokrastynacja – choroba naszych czasów

Jeśli ciągle coś odwlekasz, przesuwasz, a później znowu przesuwasz i w rezultacie w ogóle tego nie robisz, może jesteś leniwy, a może chorujesz na prokrastynację. Jest to chorobliwa niechęć do działania i konieczność ciągłego przekładania nawet najmniej poważnych czynności na „jutro”, „za tydzień” itd. Osoba z prokrastynacją chce wykonać daną czynność, ale nie jest w stanie się nią zająć, gdyż obawia się porażki. Odkłada zaczęcie na później, przy czym wie, że wpędza się tym w jeszcze gorsze kłopoty. Ale dalej odkłada – wymyśla jakieś wymówki, aż w końcu dobije do momentu, gdy zostanie postawiona pod ścianą. Wtedy ewentualnie realizuje zadanie, jednak robi to w stresie i często znacznie gorzej, niż było to możliwe. Przyrzeka sobie, że nigdy więcej… po czym przy kolejnej okazji znów robi to samo.

Wiedziałem – muszę się leczyć

Jeśli czujesz teraz ulgę, że nie jesteś leniem, tylko masz problemy psychiczne, muszę cię rozczarować. Większość problemów z brakiem motywacji bierze się jednak z lenistwa, albo też z tego, że nie myślisz przyszłościowo i bardziej interesuje cię korzyść bieżąca, niż ta, która dopiero ma nadejść. Warto nad tym popracować, bo jak widać, odkładanie nie prowadzi do niczego pozytywnego, do tego często staje się nawykiem.

Motywacja – motyw+akcja

Pamiętaj o postawieniu sobie jasnego celu przed każdym nowym zadaniem (najbardziej motywująco zadziała zapisanie sobie daty realizacji celu). Możesz też wykonać następujące kroki:

– Zaplanuj co musisz zrobić, żeby krok po kroku zbliżyć się do realizacji celu. Zaczynaj od najważniejszych rzeczy, kończ na tych najmniej ważnych.

– Stwórz w swojej głowie pozytywne nastawienie względem realizacji celu. Myśl o nim bez stosowania negatywnych słów. Unikaj „kombinowania” dotyczącego ewentualnej porażki, co mogłoby cię sparaliżować. Wizualizuj sobie w razie potrzeby siebie osiągającego ów cel, co zadziała odpowiednio motywująco.

– Gdy tylko poczujesz się lepiej, przejdź od razu do działania. Nie odkładaj wykonania pierwszego kroku. Możesz co najwyżej ułatwić sobie zadanie, żeby wprowadzić się w odpowiedni stan, na przykład planując regularne bieganie, zacznij spacerować.

– Nagradzaj się za każde wykonane zadanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here