Jak przebiega proces wypalania kawy

Prawdopodobnie nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Ziarna krzewu kawowca naturalnie nie są brązowe, ale zielone. Charakterystyczną, dobrze nam znaną barwę nadają im dopiero palarnie kawy. Dzisiaj postaramy się wytłumaczyć, na czym polega ich praca oraz skąd właściwie wziął się sam pomysł, aby kawę poddawać obróbce termicznej.

Dlaczego pali się kawę?

W świecie kawiarzy krąży legenda, że do pierwszego palenia doszło przez przypadek. Rzekomo podczas pożaru etiopscy pasterze poczuli przyjemny aromat dochodzący ze strony płonących krzewów kawowca. Zaczęli powtarzać proces i w ten sposób na zawsze zrewolucjonizowali smak dobrze nam znanego napoju. Tutaj trzeba przyznać, że palenie wpływa nie tylko na woń. Ziarna podczas intensywnej obróbki termicznej zaczynają też najzwyczajniej w świecie lepiej smakować. W surowych, zielonych ziarnach eksperci wyróżniają zaledwie parę nut. W palonych już są w stanie dostrzec kilkaset. Na swój sposób palone ziarna są też zdrowsze. W wyniku procesu dochodzi bowiem do zmniejszenia ilości kofeiny.

Jak wypala się kawę?

Obróbką termiczną ziaren obecnie zajmują się przede wszystkim palarnie kawy. Z prostego powodu. Posiadają odpowiedni sprzęt, a konkretnie mówiąc piece. Po włożeniu ziaren do takiego piekarnika są one nie tylko poddawane wysokiej temperaturze, ale też nieustannie obracane przez wirówkę. Takie rozwiązanie zapewnia równomierne wypalenie włożonej do urządzenia kawy. Co ciekawe, ziarna swój brązowy kolor zawdzięczają procesowi karmelizacji – czyli spalenia zawartego w nich cukru. Po wypaleniu ziarna są układane na specjalnych tacach i tutaj następuje chłodzenie za pomocą nadmuchu powietrza.

Jakie stopnie wypalenia kawy możemy wyróżnić?

Wyróżnia się trzy główne stopnie wypalenia kawy. Opisane są pod spodem, a ziarna ze wszystkich trzech grup możemy nabyć na stronie: https://coffeeandsons.pl/.

  • Palenie jasne. Kawa wypalana w temperaturze mniej więcej dwustu stopni. Ma kolor cynamonu i duże ilości kofeiny.
  • Palenie średnie. Odbywa się za pomocą temperatury pomiędzy 210 a 220 stopni Celsjusza. Kawa jest mniej kwaśna i często można w niej wyczuć nuty czekoladowo-orzechowe.
  • Palenie mocne. Stosują je palarnie kawy z Włoch i Francji. W wyniku temperatury 250 stopni Celsjusza ziarna stają się niemal czarne. Zanika też ich kwasowość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here