Dochodzenie odszkodowań

Walka o należne odszkodowanie jest często długa i niełatwa. Dlatego warto mieć wsparcie specjalisty, by nie błądzić i obierać najlepszą drogę. Wsparcie prawnika gwarantuje nam spokój i zwiększa nasze szanse na osiągnięcie celu.

Dochodzenie odszkodowań – jak to wygląda od strony prawnej?

Prawo do odszkodowania przysługuje nam już w trakcie procesu karnego. Prowadzący sprawę sędzia może wówczas orzec winę poszkodowanego i zobligować go do naprawienia szkody. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nasze interesy jako osoby pokrzywdzonej są chronione prawem i muszą zostać uwzględnione podczas procesu. Aby tak się stało wystarczy, że wystąpimy z wnioskiem. Niestety, takie posunięciu znacznie wydłuża cały proces. Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że podczas procesu karnego nie uzyskamy żądanej przez nas kwoty. Wówczas możemy wstąpić na drogę cywilnoprawną i kontynuować walkę o godziwe zadośćuczynienie. Musimy też wiedzieć, że polskie prawo wyróżnia takie formy rekompensaty jak odszkodowanie i zadośćuczynienie. Pierwsze dotyczy strat materialnych, które jesteśmy w stanie przeliczyć na pieniądze. Zadośćuczynienie z kolei dotyczy takich krzywd, których nie da się przeliczyć na pieniądze. Dotyczy to chociażby zdrowia.

Dochodzenie odszkodowań – kto może nam w tym wszystkim pomóc?

Dochodzenie odszkodowań na drodze cywilnoprawnej to długa droga, która może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Sam czas oczekiwania na wniesienie sprawy na wokandę może wynieść nawet pół roku. Proces także nie należy do najkrótszych. Sąd musi przecież przesłuchać strony postępowania, powołanych przez nich świadków, a także biegłego. Wszystko to nie dzieje się także za darmo. Musimy liczyć się z opłatą od pozwu, która wynosi obecnie 5% wartości przedmiotu sporu. To jednak nie koniec wydatków. Opłacamy także pracę biegłych sądowych oraz uiszczamy opłatę skarbową od pełnomocnictwa. Jeśli wygramy proces, to unikniemy kosztów procesowych oraz kosztów pełnomocnika strony przeciwnej. W przeciwnym razie to nas spadną te obciążenia. Dlatego właśnie odszkodowań powinniśmy dochodzić z solidnym wsparciem. Pomoc prawnika w takich przypadkach jest nieoceniona. W sieci znajdziesz kancelarie, dla których dochodzenie odszkodowań nie kryje tajemnic. Wystarczy, że klikniesz w ten link https://www.kancelaria-ciesielski.pl/dla-klientow-indywidualnych/. Z takim wsparciem możemy być spokojni o przebieg procesu. Prawnik odciąży nas w wielu kwestiach i pomoże obrać najlepszą drogę. Dlatego nie działajmy na własną rękę i szukajmy wsparcia w swojej okolicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here