Dlaczego ważna jest wysoka jakość odzieży ochronnej i dlaczego to czasem za mało

Odzież ochronna ma więcej niż jedną funkcję, dlatego przy jej wyborze nie należy kierować się ceną, ale jakością. Mimo tego czasem nawet najwyższa jakość to za mało. Co wtedy można zrobić?

Normy to nie wszystko, trzeba jeszcze jakości

Każde stanowisko pracy, które wymaga stosowania ochrony, wiąże się z określonymi ryzykami. Żeby odzież ochronna przed nimi zabezpieczała, musi spełniać określone normy, jednak w praktyce norma to jedynie minimum, natomiast dla pełnego bezpieczeństwa i komfortu często trzeba zrobić więcej, niż tylko zapewnić spełnienie warunków brzegowych. Dobrej klasy odzież ochronna wytrzymuje większe obciążenia, zużywa się wolniej, a przede wszystkim – co istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy – nie ma słabych punktów, które są nader oczywiste w przypadku produktów, które jedynie spełniają minimalne oczekiwania.

Wszystko, co wykracza poza normę, to tak naprawdę kwestia jakości. O tym, jak dobre w praktyce okażą się ubrania robocze i odzież ochronna, decyduje producent, który albo wybiera opcję najtańszej odzieży, albo oferuje produkty zapewniające pełną ochronę i komfort.

Jakość może nie wystarczyć

Zapewnienie najwyższej jakości odzieży roboczej jest ważne, ale zwykle, kiedy się rozpatruje ten problem, myśli się o wyborze nowego stroju roboczego. A co z problemem zużycia? Nawet najlepszej klasy ubrania robocze mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu. Aby spełniały swoją funkcję, muszą zostać naprawione. Mało tego – naprawa musi zostać wykonana w taki sposób, aby przywrócić odzieży ochronnej pierwotną funkcjonalność i przynajmniej taki poziom ochrony, jakiego wymagają normy. Zwykle jest to możliwe od strony technicznej, ale praktyka pokazuje, że w wielu firmach bagatelizuje się problem, a pracownicy wykonują swoje obowiązki, korzystając z odzieży, która chroni ich w niedostatecznym stopniu.

Proste rozwiązanie skomplikowanego problemu

Jest rozwiązanie, które pozwala zagwarantować pracownikom, że każdego dnia będą mieli do dyspozycji doskonałą odzież ochronną, w której będą mogli pracować bezpiecznie. Rozwiązaniem tym jest wynajem odzieży roboczej i BHP. Wtedy do firmy trafiają stroje ochronne zgodne z normami – a często znacznie normy przewyższające. Określone są też zasady naprawy i konserwacji, więc w razie uszkodzeń to do firmy zapewniającej odzież należy usunięcie rozdarć czy zabrudzeń, a jeśli to niemożliwe: dostarczenie nowych sztuk. W ten sposób przedsiębiorca nie musi martwić się o zaopatrzenie, a pracownicy mogą pracować w komfortowej i doskonale wykonanej odzieży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here