Czym jest koncentracja? Jak się skoncentrować?

Jeśli miewasz problemy z koncentracją, ten tekst jest w sam raz dla ciebie. Dzięki właściwemu koncentrowaniu się na zadaniach można wykonywać je szybciej i lepiej, bez niepotrzebnego tracenia czasu na zajmowanie się rozpraszaczami. Z reguły brak koncentracji objawia się tym, że nawet proste zajęcia zaczynają rozciągać się w czasie do przesadnych rozmiarów, a wszystkie bardziej skomplikowane zdają się przekraczać twoje możliwości. Jeśli zdarza ci się doświadczać czegoś takiego, spróbuj zdecydowanie popracować nad poprawą stanu rzeczy korzystając z zawartych poniżej porad.

Koncentracja może się wyczerpać

Charakterystyczne dla koncentracji jest to, że nie trwa w nieskończoność i wymaga odpowiedniego podsycania. Oznacza to, że jest zasobem tak jak energia, tlen czy składniki pokarmowe i może się wyczerpywać. Masz jednak możliwość powiększania swoich zasobów przez odpowiednie działania i ciągłą pracę nad swoją motywacją. Wyobraź sobie chociażby sytuację, gdy pracujesz nad jakimś zadaniem i ciągle masz świadomość nadzoru nad sobą lub tego, że może przyjść szef, by ocenić twoje postępy. Koncentracja jakoś sama się utrzymuje, pracujesz pod przymusem i odczuwasz pewną presję (aczkolwiek na pewno jest to męczące). Paradoksalnie znacznie szybciej wyczerpiesz swoją koncentrację w warunkach względnego wyluzowania się, w domu i wszędzie tam, gdzie sam musisz pilnować siebie i swojej pracy.

Czym jest koncentracja? Jak się skoncentrować?Krótki poradnik koncentracji

Nie każdy od razu umie budzić w sobie właściwy poziom koncentracji. Jeśli chcesz nad tym popracować, wypróbuj poniższe sposoby.

  1. Bardzo istotne jest otoczenie

Ludzki umysł lepiej koncentruje się w czystym i niezatłoczonym otoczeniu. Oznacza to, że warto będzie posprzątać biurko lub stolik, pozbyć się zbędnych zapychaczy z pomieszczenia, odizolować się od bałaganu chociażby wydzieleniem miejsca na pracę w obrębie innego pokoju. Im mniej rzeczy postawisz wokół siebie, tym lepiej będzie ci skupić się wyłącznie na pracy.

  1. Właściwe ustawienie biurka w pomieszczeniu

Możesz też odpowiednio manewrować pozycją biurka, żeby ograniczyć swoje pole widzenia i liczbę oddziałujących na ciebie bodźców. Ciekawą opcją jest ustawienie go tak, by przed sobą mieć ścianę lub w miarę pustą część pokoju, ewentualnie okno lub – jeśli pracujesz w wydzielonej części pomieszczenia – powierzchnię odgradzającą cię od reszty. Dzięki temu nie będziesz np. obserwować osób przechodzących korytarzem ani reagować na zmiany oświetlenia, ruch itd.

  1. Brak chaosu w komputerze

Jeśli pracujesz na komputerze, również tam zadbaj o porządek. Pousuwaj zbędne ikony z pulpitu, ustaw niezbyt krzykliwą tapetę. Dzięki temu przestrzeń roboczą z pulpitu możesz wykorzystać podczas pracy, na przykład na zapisanie tymczasowych plików. Pamiętaj tylko, żeby później się ich pozbyć lub przenieść do jakiegoś folderu, który dokładnie opiszesz.

  1. Postaw na „bloki czasowe”

Przeciętny człowiek utrzymuje koncentrację przez ograniczony czas. Wspomóż swój organizm, dzieląc czas na pracę i odpoczynek. Powstaną wtedy takie „bloki”, które będzie ci łatwiej przeznaczyć na realizację konkretnych zajęć. Po zakończeniu każdego bloku możesz zrobić podsumowanie, iść odpocząć i wrócić do pracy już do następnego etapu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here