asertywność
Fot. Pexels.com

Większość z nas kojarzy asertywność z umiejętnością mówienia „nie” w trudnych sytuacjach. Okazuje się jednak, że to pojęcie jest znacznie bardziej rozbudowane. W ogólności, polega ona na posiadaniu odwagi do wyrażania własnych poglądów, myśli i uczuć, ale również na tym, aby potrafić poprosić innych o pomoc. Jak się więc tego nauczyć?

Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/asertywnosc-czym-jest-i-jak-nad-nia-pracowac/

Czym dokładnie jest asertywność?

Omawiana cecha leży gdzieś pomiędzy byciem egoistą, a przejawianiem całkowitej uległości. Osoby asertywne powinny nie tylko umieć się trzymać własnego zdania, ale również nie narzucać go innym ludziom, co niejednokrotnie wymaga dużych zdolności komunikacyjnych. Konieczna tutaj jest również pewność siebie i wysoka samoocena, tylko wtedy możemy naprawdę uwierzyć, że pomimo sprzeciwu innych ludzi nadal warto trzymać się własnej opinii. 

Życie z brakiem asertywności

Każdy z nas chociaż raz w momencie swojego życia przechodził okres, gdy brakowało mu pewności siebie. Wielu z nas wie więc, czym może skutkować brak zdolności do odmawiania.

Z reguły zmusza nas to często do brania udziału w czynnościach które nie przypadają nam do gustu, tylko dlatego że nie potrafiliśmy odmówić. Oznacza to również brak siły przebicia w namawianiu innych do naszych pomysłów. Jak wiele rzeczy umyka nam przez palce ponieważ nie potrafimy się postawić? Z pewnością bardzo wiele.

Więc jak to zmienić?

Asertywność jest więc jedną z rzeczy, nad którymi warto stale pracować oraz pierwsza rzecz, od jakiegoś powinniśmy rozpoczynać nasz samorozwój. Pierwszym krokiem do jej nauki powinno być podjęcie silnego postanowienia. Powinno się to stać na tyle istotne, że myśl o chęci posiadania tej cechy powinna towarzyszyć nam przy każdym codziennym wyborze. Ludzie zmieniają się w konsekwencji własnych decyzji.

Początkowo powinniśmy jednak unikać mogących nas przerosnąć konfrontacji z innymi ludźmi i zacząć od mniejszych, mniej istotnych spraw. Przykładem tego może być stanowcza odmowa telemarketerowi, który natarczywie do nas wydzwania próbując nam coś sprzedać. Najlepszym sposobem na nauczenie się stawiania na swoim jest więc zachowywanie się jak osoba która już to potrafi.

Zobacz też: http://www.digitaldep.pl/dlaczego-warto-inwestowac-w-rozwoj-osobisty/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here