16 sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy

Gdy brakuje ci pieniędzy, mimo tego, że pracujesz ciężko na etacie (lub jesteś aspirującym przedsiębiorcą), dobrym rozwiązaniem może być oszczędzanie. Czasami, zwłaszcza na początku, jest trudno, ale w miarę upływu czasu będzie coraz łatwiej – zwłaszcza, jeśli zobaczysz, że pojawiły się pierwsze zyski z cięcia kosztów.

A oto kilka pomysłów:

 1. Kontrola budżetu domowego – zapisuj przychody i wydatki, tygodniowe potrzeby, wszelkie nagłe inwestycje. Musisz wiedzieć, na czym stoisz, żeby wyeliminować niepotrzebne koszty i coś oszczędzić.
 2. Oszczędzanie przy płaceniu rachunków – czasami można wykroić trochę oszczędności przez konsolidację rachunków, albo przez rezygnację z dodatkowych, niepotrzebnych abonamentów.
 3. Oszczędzanie na żywności – w wielu rodzinach kupuje się za dużo żywności, a później się ją wyrzuca. Niepotrzebne stołowanie się poza domem lub robienie zakupów bez planowania również obciąża budżet.
 4. Tańsze zakupy – nieplanowane i pochopne zakupy to najlepsza droga, by wydać za dużo. Wprowadzając więcej uwagi do codziennych wizyt w sklepach można zyskać spore oszczędności.
 5. Oszczędzanie na lekach – jeśli regularnie kupujesz leki, czasem można tylko z tego tytułu starać się o zniżki. Warto walczyć też o zniżki na receptach lub korzystać z tańszych zamienników.
 6. Oszczędzanie na AGD, RTV – tutaj zasada jest jedna: nie oszczędzać. Albo mądrze oszczędzaj. Nie kupuj najdroższego ani najtańszego sprzętu, ale sprzęt dobry, markowy i trwały.
 7. Oszczędzanie na energii elektrycznej – zmiana planu taryfowego, czasem zmiana dostawcy, a przed wszystkim używanie żarówek energooszczędnych i wyłączanie zbędnych sprzętów zawsze działa.
 8. Oszczędzanie na odzieży – korzystanie z outletów, ciuchlandów czy też wyprzedaży pozwoli ci zyskać trochę oszczędności, a przy okazji ubrać się modnie i elegancko.
 9. Pomyśl o własnych wyprzedażach – jeśli masz w domu zbędne rzeczy dobrej jakości, nie trzymaj ich ani nie wyrzucaj. Sprzedaj po niskiej cenie, a zyskasz dodatkową gotówkę.
 10. Zrezygnuj z używek i nałogów – papierosy, alkohol, inne używki są pierwsze w kolejności do wykreślenia w sytuacji, gdy brakuje pieniędzy.16 sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy
 11. Postaraj się o podwyżkę – w wielu zakładach pracy szef nie przyzna pracownikowi podwyżki sam z siebie, trzeba się o nią postarać, chociażby zapytać.
 12. Dodatki w zakładzie pracy – masz coś takiego w swojej firmie? Różne benefity dla pracowników często są dostępne, ale również trzeba o nie zapytać.
 13. Zaoszczędź na dojazdach do pracy. Korzystaj z roweru, wybierz się do pracy piechotą, jeśli masz daleko – kup bilet miesięczny albo zapoznaj się z BlaBlaCar.
 14. Oferuj wykonanie fizycznych zleceń – jeśli masz umiejętności manualne, lubisz pracować fizycznie, wykorzystaj to by pomóc odpłatnie innym osobom.
 15. Oferuj transport mebli, sprzętu AGD, RTV – gdy masz chwilę czasu, możesz dorobić transportując meble i sprzęt AGD/RTV na zlecenie.
 16. Zatrudnij się jako tajemniczy klient. To niezła praca, możliwa po godzinach, bez żadnych większych zobowiązań. Będziesz robić zakupy w różnych sklepach lub korzystać z różnych usług, a przy tym oceniać poziom obsługi klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here