Skąd brać darmowe zdjęcia?

Stworzenie własnej strony, bloga, prowadzenie jakiejkolwiek działalności w internecie wymaga zaopatrywania się w wysokiej jakości grafikę. Czasami można pokusić się o robienie własnych zdjęć, ale jeśli brakuje sprzętu i umiejętności, pozostają znacznie lepsze fotografie wykonane przez innych i udostępnione na odpowiedniej licencji. W sieci znajdziesz gotowe, rozbudowane bazy zdjęć, z których możesz wybierać najlepsze do swoich potrzeb. Uważaj tylko na kwestie licencji. Jeśli zależy ci na darmowych zdjęciach, poszukaj tych z otwartą licencją.

Jest przynajmniej kilka możliwości

Na początku zastanów się, czy interesują cię tylko darmowe zdjęcia, czy też nie zależy ci na tym, chcesz po prostu uzyskać fotografie odpowiadające wymaganiom w realny sposób. Na pewno nie warto pobierać dowolnych grafik z sieci, które mogą być nawet prywatną pracą artystów-fotografików i ich komercyjne użycie równoznaczne jest z wytoczeniem procesu sądowego (jeśli wydaje ci się, że nikt nie zauważy zapożyczenia jakiejś fotografii, to jesteś w błędzie). Specjalnie dla osób takich jak ty powstały serwisy zawierające miliony różnych grafik do użytku komercyjnego i prywatnego za opłatą lub za darmo.

Skąd brać darmowe zdjęcia?Serwisy płatne to shutterstock, fotolia i kilka innych. Ich cechą charakterystyczną jest naprawdę dobrze rozbudowana baza grafik, można tam znaleźć zdjęcia odpowiednie do przeróżnych zastosowań. Za możliwość skorzystania z dowolnej fotografii w najwyższej rozdzielczości trzeba jednak sporo zapłacić – ceny ok. 10, 20, 25 zł za jedno zdjęcie to dość dużo, a przeważnie jedno nikogo nie ustawia. Na szczęście do wielu mniej budżetowych projektów można pozyskać zdjęcia zupełnie za darmo. Nieraz nie ma żadnych dodatkowych warunków, nieraz są (związane na przykład z dokładnymi możliwościami zastosowania fotografii), dlatego warto czytać informacje o licencji.

Zdjęcia za darmo

Zdjęcia dostępne na otwartych licencjach przeważnie zgromadzone są również w postaci wygodnych baz. Serwisów je oferujących jest całkiem sporo, przy czym i tak warto dokładnie zapoznawać się z opisami. Licencje, jakie powinny cię interesować, to tzw. domena publiczna oraz Creative Commons. Zdjęcia udostępnione na prawach public domain są całkowicie darmowe, nie ma tu mowy o prawach autorskich, z taką fotografią możesz zrobić co chcesz i jeszcze się pod tym podpisać. Druga opcja, creative commons, również pozwala korzystać ze zdjęć za darmo, jednak znani są ich autorzy i czasami zawierają dodatkowe warunki (twórcy określają, jak dużym modyfikacjom mogą być poddawane zdjęcia, że trzeba je podpisać, że można wykorzystać tylko do użytku prywatnego, a jak publicznego, to w takim czy w innym zakresie, itd.). W przypadku zdjęć za darmo z licencją Creative Commons musisz dokładnie zapoznawać się z jej warunkami, dlatego warto znać rodzaje licencji i zapisy ich dotyczące.

Źródła dobrej jakości zdjęć za darmo

Przeciętna osoba szukając obrazków zajrzy na pewno do Google Grafika. To zły pomysł, bo w przypadku tych zdjęć mamy bardzo mało informacji o licencjach, a ich jakość jest niestety różna. Stąd o wiele lepiej jest skorzystać z dedykowanych serwisów, na przykład:

– Pixabay

– Foter

– Flickr

– FoodiesFeed

Pamiętać należy o tym, żeby za każdym razem czytać informacje o licencji i wypełniać jej warunki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here