Obecnie większość firm stosuje aplikacje komputerowe, wspomagające wystawianie faktur oraz prowadzenie rachunkowości. Znacznie ułatwiają one i przyspieszają obsługę klientów. Wybór tego typu programów na rynku polskim jest bardzo duży. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim tym, czy uwzględniają najnowsze przepisy, obowiązujące przedsiębiorców.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

Od 2018 roku każdy właściciel firmy będzie miał obowiązek wystawienia JPK. Jest to dokument, zawierający dane o wszystkich rodzajach informacji podatkowych (np. księgi rachunkowe, ewidencje podatkowe, podatek VAT), przekazywanych państwowym organom kontrolnym. Do tej pory obowiązek ten spoczywał jedynie na dużych firmach, natomiast od 1 stycznia 2018 będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorstw (ponadto rachunkowość obligatoryjnie prowadzona będzie za pomocą programów komputerowych). Podstawowym celem wprowadzenia JPK jest usprawnienie i skrócenie czasu kontroli podatkowych. Jednolity Plik Kontrolny składa się z 7 struktur, do których należą: księgi rachunkowe (JPK_KR), wyciąg bankowy (JPK_WB), magazyn (JPK_MAG), ewidencja zakupu i sprzedaży (JPK_VAT), faktura VAT (JPK_FA), podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_KPIR) oraz ewidencja przychodów (JPK_EWP).

Programy do fakturowania

Godne polecenia są programy komputerowe firmy Mega-Tech, na bieżąco dostosowywane do zmieniających się przepisów. Aplikacje te funkcjonują na rynku od dłuższego już czasu i cieszą się dużym uznaniem wśród klientów. Spełniają wszystkie wymogi, związane z przepisami podatkowymi. Oferują darmowe aktualizacje i są stosunkowo tanie. Klienci podkreślają przede wszystkim szybkość działania i łatwość obsługi. Dzięki programom Faktura Small Business oraz Faktura Small Business Handel w łatwy i szybki sposób można wygenerować JPK_FA, JPK_VAT czy JPK_MAG spełniające wszystkie wymagania prawne.

Sposób generowania pliku JPK

Sposób generowania JPK jest bardzo łatwy i poradzi z nim sobie nawet osoba bez doświadczenia. Aby stworzyć wymagane pliki, należy wejść w zakładkę Zestawienia/Analizy, a następnie wybrać e-Kontrola podatkowa (JPK), po czym wskazać odpowiedni Urząd Skarbowy i okres, dla którego robione jest zestawienie. Dalej należy kliknąć „Generuj”, nadać nazwę pliku i wybrać jego typ. Po przekazaniu pliku do księgowości JPK zostaje wysyłany do organu kontroli.

Kupując programy Faktura Small Business oraz Faktura Small Business Handel, otrzymuje się gwarancję, że pliki JPK zostały wygenerowane w prawidłowy sposób i spełniają wszystkie wymogi prawne. Przed zakupem programów można się z nimi zapoznać szczegółowo, pobierając wersje demonstracyjne ze strony producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here