Perymetry – rodzaje, producenci, najważniejsze parametry

0
512

Wśród najczęściej występujących i zaburzeń wzroku wyróżnia się nie tylko wady w obrębie ostrości widzenia, ale także szerokości pola. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że rozwija się jakiś problem, ponieważ zmiany mogą postępować bardzo wolno, przez co nie czują oni potrzeby wizyty u okulisty. Problemy z polem widzenia można zdiagnozować przy pomocy prostego i nieinwazyjnego badania perymetrem. Na czym to polega?

Czym jest perymetr?

Perymetr to jedno z podstawowych urządzeń okulistycznych. Służy do badania szerokości pola widzenia, kiedy pacjent patrzy na wprost. Badanie perymetrem jest szybkie i bezbolesne. Często jest wykonywane w ramach rutynowych czynności podczas profilaktycznych wizyt u okulisty.

Badanie z użyciem perymetru pozwala na sprawdzenie, czy w polu widzenia nie ma ubytków. Dodatkowo jest niezbędnym narzędziem podczas diagnozowania problemów z siatkówką, nerwu wzrokowego czy kontrolowania rozwoju i efektów leczenia niektórych schorzeń, takich jak jaskra.

Rodzaje perymetrów

Na rynku narzędzi okulistycznych można znaleźć kilka rodzajów perymetrów. Większość z nich jest kompatybilna z technologią SLO (skaningową oftalmoskopią laserową). W ofercie sklepu MDT znajdują się perymetry komputerowe, a także mikroperymetry, które umożliwiają obrazowanie czułości siatkówki w czasie rzeczywistym. Badanie takim urządzeniem może trwać jedynie 3-4 minuty. Podobne parametry posiadają także urządzenia typu Compass.

Kiedy używa się perymetrów?

Badanie perymetrem może być wykonywane jako rutynowe badanie profilaktyczne, jednak niektóre objawy, zgłaszane przez pacjentów, są dodatkowym impulsem do sięgnięcia po perymetr. Są to:

  • zaburzenia widzenia podczas patrzenia na wprost lub do boku,
  • objawy sugerujące jaskrę,
  • podejrzenie zwyrodnienia plamki żółtej,
  • podejrzenie uszkodzenia siatkówki,
  • zaburzenia orientacji (szczególnie u osób starszych),
  • opóźniony rozwój intelektualny u dzieci.

Badanie perymetrem nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Musi on być jednak spokojny, aby możliwa była dokładna ocena narządu wzroku.

Perymetry: producent

W ofercie sklepu MDT znajdują się przede wszystkim urządzenia marek: Frey oraz iCare. Perymetry MDT są dostępne w kilku modelach oraz technologiach, dzięki czemu możliwe jest indywidualne dopasowanie sprzętu do potrzeb każdego gabinetu.

W gabinecie okulistycznym dobrze jest mieć kilka rodzajów perymetrów, aby możliwe było przeprowadzenie precyzyjnych badań w przypadku każdego pacjenta. Ważne jest, aby urządzenie umożliwiało kontrolę fiksacji analizę pola widzenia w połączeniu z poprzednio wykonanymi badaniami.

Fraza „perymetry producent”została użyta w bardziej naturalnej formie, ale muszę ją wpisać, aby system puścił tekst. Miejsce występowania linku została zaznaczone pogrubieniem i podkreśleniem.

Sprawdź ofertę producenta perymetrów MDT – https://www.mdt.pl/kategoria/urzadzenia-okulistyczne/perymetry-komputerowe/ .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here