Wpływ lazy loading na SEO

Wpływ lazy loading na SEO 3 do 5 sekundy – tyle czasu poczeka przeciętny użytkownik internetu na załadowanie się witryny, nim zdecyduje się ją opuścić. Po co czekać na wczytanie strony, skoro na innej można uzyskać informacje o wiele szybciej. W efekcie strony, które ładują się wolno odnotowują spadki konwersji nawet o 40%. Im szybciej wczytuje się strona, tym chętniej konsumenci z niej korzystają, a to oznacza większe grono potencjalnych nabywców towarów czy usług.

Google wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników wprowadziło jako jeden z czynników wpływających na ranking stron – prędkość ich wczytywania. Innymi słowy: wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania mają strony o krótszym czasie ładowania. Czynniki spowalniające wczytywanie się strony Jest kilka czynników, które mają wpływ na prędkość z jaką ładuje się strona. Jednym z nich jest serwer. Im większą wydajność ma serwer, tym szybciej strona się wczytuje. Dzięki sprawnemu serwerowi nawet przy wzmożonym ruchu w obrębie witryny użytkownicy nie odczują spowolnienia.

Rozmiar strony to kolejny element wpływający na czas jej ładowania. Dłużej wczytują się strony z dużą liczbą skryptów, rozbudowanym i zaśmieconym kodem, zdjęciami i grafikami w dużych rozmiarach. Redukcja rozmiaru strony to jeden z podstawowych sposobów na skrócenie czasu jej wczytywania.

Czas ładowania się strony jest też zależny od przepustowości łącza internetowego. Nie wszyscy użytkownicy korzystają z szybkich łączy internetowych – u nich strony będą wczytywały się wolniej. Podobnie dzieje się w przypadku korzystania z mobilnego internetu w miejscach, gdzie ukształtowanie terenu stanowi przeszkodę dla fal radiowych. Na te czynniki właściciel strony nie ma wpływu, jednak tworząc swoją witrynę warto o tym pamiętać. Przyśpiesz swoją stronę – lazy loading Zwiększenie prędkości ładowania się strony wiąże się ze zmniejszeniem jej rozmiaru. Można to osiągnąć poprzez optymalizację plików graficznych, usunięcie z kodu niepotrzebnych fragmentów czy też rezygnację z niewykorzystywanych skryptów. Warto też zainwestować w wydajniejszy serwer. Sposobem na szybsze ładowanie jest także umieszczenie w kodzie strony skryptu lazy loadnig.

Lazy loadning sprawia, że pliki graficzne i video wczytywane są dopiero w momencie, gdy użytkownik odwiedzi tę część witryny, w której się one znajdują. To, że zdjęcie czy film nie ładują się podczas otwierania strony w znaczący sposób skraca czas jej wczytywania. Lazy loadnig a pozycjonowanie strony Szybkość wczytywania strony ma wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania. Przyśpieszający ładowanie strony lazy loadning powinien być zatem chętnie wykorzystywany przez pozycjonerów. Jednak jego zastosowanie może utrudnić robotom wyszukiwarek indeksowanie grafik, a więc nie pojawią się one w wynikach wyszukiwania obrazów. Rozwiązaniem jest zastosowanie tagu „noscript” w elemencie „img”, dzięki któremu grafika będzie wyświetlana bezpośrednio w wynikach wyszukiwania dla obrazów. Podobny efekt można uzyskać korzystając ze znaczników danych strukturalnych. Lazy loading – skrypt, z którego warto korzystać Lazy loadning wprowadzony do kodu, przez osobę znającą się na rzeczy, nie spowoduje negatywnych konsekwencji dla pozycjonowania strony. Przeciwnie, przyśpieszy jej ładowanie, co może przełożyć się na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania. Z punktu widzenia

użytkownika strona będzie ładowała się szybko i nie zauważy on różnicy w jej funkcjonowaniu. Większa prędkość wczytywania może natomiast pozytywnie wpłynąć na konwersje.

Autor: Brandbay.pl – Skuteczne pozycjonowanie stron www

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here