Programista

Branża informatyczna wciąż przeżywa prawdziwy rozkwit, a eksperci w tym zakresie szybko znajdują dobrze płatne stanowiska. Tak też jest w przypadku programistów, na których zapotrzebowanie na polskim rynku pracy jest naprawdę olbrzymie.

Dlaczego warto być programistą i czy taka ścieżka kariery naprawdę się opłaca? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Czym zajmuje się programista? Nieco podstawowych informacji

Zawód programisty wzbudza wielkie zainteresowanie zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy szukają pomysłu na swoją przyszłą karierę zawodową. Jest to profesja dająca gigantyczne możliwości w różnych sektorach gospodarki.

Czym zajmuje się programista? Podstawowym jego zadaniem jest tworzenie kodu do rozmaitych programów komputerowych. Mogą to być drobne, praktyczne aplikacje, z których korzystają miliony prywatnych użytkowników, rozbudowane gry komputerowe lub nawet kompleksowe oprogramowanie do zarządzania procesami produkcyjno-logistycznymi w przemyśle.

Do tworzenia kodu wykorzystuje się rozmaite języki programowania. Do najpopularniejszych zaliczają się JAVA, C++, Python. Każdy z nich stanowi zupełnie inny sposób komunikowania się, dlatego często w tej branży dochodzi do ścisłych specjalizacji.

Programista tworzy kod, wdraża, a później przeprowadza testy. Często zajmuje się także przeprowadzaniem zmian i optymalizacji w już istniejących kodach.

Zapotrzebowanie na programistów – trendy na rynku pracy

Od kilku lat utrzymuje się spore zapotrzebowanie na programistów na rynku pracy. Przekłada się to na wzmożone zainteresowanie młodych osób, które decydują się na przykład na studia informatyczne w Horyzont.eu.

W ostatnich pięciu latach deficyt programistów utrzymywał się w Polsce na poziomie 50 tysięcy osób. Jak wynika z opracowania przygotowanego przez specjalistów z Kodilla.com na podstawie danych Komisji Europejskiej, polski rynek może zniwelować ten niedobór najwcześniej w 2030 roku, według najbardziej optymistycznych scenariuszy. Niestety, jeżeli nasi eksperci w tej dziedzinie znajdą pracę poza granicami Polski, ten czas może się znacząco wydłużyć, zwłaszcza gdy weźmiemy również pod uwagę narastający niż demograficzny.

W tym samym opracowaniu znajdujemy również informację o nieustannie rosnącym zapotrzebowaniu na programistów w różnych gałęziach gospodarki. Wciąż obsadzenie stanowisk w różnych przedsiębiorstwach jest dużo poniżej właściwego poziomu.

Zalety pracy programisty – dlaczego warto pracować w tym zawodzie?

Oprócz sporych szans na znalezienie ciekawej pracy zawód programisty przynosi również szereg innych korzyści, które stają się atutami przekonującymi młodych ludzi lub osoby, które pragną się przekwalifikować.

Duże zapotrzebowanie na specjalistów od tworzenia kodu przekłada się również na wysokie zarobki. Programiści mogą liczyć już na samym starcie kariery na pensję powyżej średniej krajowej. W pierwszych kilku latach pracy podwyżki niejednokrotnie osiągają poziom nawet 100%. Dobrej klasy specjaliści zarabiają ok. 15-20 000 zł miesięcznie, choć w przypadku ekspertów o wielkiej wiedzy i doświadczeniu mogą być one jeszcze wyższe.

A czym zachęca sama praca? Programowanie to zajęcie dające sporo ciekawych wyzwań. Można nieustannie się rozwijać, poszerzać horyzonty oraz zdobywać nowe umiejętności.

Wielkim atutem jest elastyczny grafik pracy, w ramach którego część obowiązków można wykonywać zdalnie, dopasowując harmonogram działań do potrzeb i okoliczności. Miało to olbrzymie znaczenie choćby w ostatnich miesiącach, gdy spora część firm ucierpiała z powodu koronawirusa. Programiści mogli jednak bez trudu przenieść swoje biura do domowego zacisza.

Równocześnie trzeba cały czas zdawać sobie sprawę z tego, że bycie programistą wymaga sporej kreatywności, samodyscypliny, dobrej organizacji pracy oraz odporności na stres podczas działania pod presją czasu.

Bycie programistą – mnogość możliwości

Programowanie to zawód, który rozbudza wyobraźnię oraz daje wiele potencjalnych ścieżek rozwoju. Olbrzymi popyt i zainteresowanie tym kierunkiem sprawiają, że młodzi ludzie widzą w nim szansę dla siebie – na ciekawą pracę, rozwój oraz spokojny start w samodzielne życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here