Leasing zwrotny

Leasing zwrotny może dotyczyć samochodów, maszyn, jak i nieruchomości komercyjnych. Z tego rozwiązania coraz częściej korzystają mniejsze i większe firmy. Na czym polega i jak unikać niepotrzebnych błędów?

  1. Leasing zwrotny: na czym to polega?
  2. Leasing maszyn i urządzeń: tych błędów nie popełniaj
  3. Leasing auta – czy warto?

Jeśli planujesz leasing maszyn i urządzeń, wykonaj solidny research i postaraj się unikać błędów. A tych można popełnić sporo, szczególnie, gdy o leasing auta czy maszyny, staramy się po raz pierwszy.

1. Leasing zwrotny: na czym to polega?

Wyleasingować można zarówno samochody, jak i maszyny i nieruchomości komercyjne. Ale leasing zwrotny jest praktyką najczęściej spotykaną w przypadku maszyn.

Leasingiem zwrotnym nazywamy transakcję, zawieraną pomiędzy firmą leasingową i właścicielem jednego z wymienionych wyżej środków stałych. Chodzi o to, by sprzedać go danej firmie leasingowej i tym samym uzyskać gotówkę. A tę można przeznaczyć np. na spłatę innych zobowiązań, na dokonanie inwestycji lub po prostu poprawę swojej sytuacji finansowej.

Właśnie do poprawy płynności finansowej firmy, służy klasyczny leasing zwrotny.

2. Leasing maszyn i urządzeń: tych błędów nie popełniaj

Każdy przedsiębiorca, również ten, który ma już na koncie leasing maszyn i urządzeń, powinien wystrzegać się podstawowych błędów. A są nimi:

  • wybór niewłaściwej opcji, tzn. takiej, która nie jest odpowiednio dostosowana do sytuacji konkretnej firmy i jej potrzeb
  • odwlekanie decyzji na ostatnią chwilę, bądź podejmowanie jej zbyt pochopnie, bez dokonanie wstępnej analizy sytuacji wyjściowej
  • próba podjęcia leasingu, mimo braku zdolności leasingowej. Warto pamiętać, że każda szanująca się firma leasingowa tą zdolność sprawdzi
  • powierzenie swoich środków niewłaściwemu doradcy, który może wpędzić firmę w spore problemy
  • wykupienie przedmiotu leasingu jeszcze zanim upłynie 40 proc. czasu jego amortyzacji
  • zignorowanie często spotykanych kruczków, takich jak nadpłacenie umowy

3. Leasing auta – czy warto?

Zastanawiając się nad tym, czy leasing auta się opłaca, warto przemyśleć, jakie korzyści płyną z podjęcia takiej decyzji. A jest ich sporo. Wśród najważniejszych należy wymienić fakt, iż leasing nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową. Ponadto, pozwala na szybkie zaliczenie kosztów (w leasingu operacyjnym potrzebujesz na to jedynie dwóch lat). Leasing auta nie wymaga takiej sterty dokumentów, jak przy zaciąganiu kredytu i chroni twój majątek przed komornikiem.

Jeśli nawet popadniesz w kłopoty, auto pozostaje własnością firmy leasingowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here