skanowanie

Kody kreskowe są swoistym nośnikiem informacji o produkcie, co oznacza, że możemy odczytać z niego wiele ważnych i znaczących danych. Kod kreskowy składa się z różnego rodzaju kresek i cyfr, które te dane kodują. Nie tylko dzięki nim, możemy odczytać kraj producenta, ale także jego numer, dystrybutora, a także sam rodzaj produktu. Dowiedzmy się więc, jak odczytać kod kreskowy produktu.

Co oznacza kod kreskowy?

Paski i cyfry dają naprawdę spore możliwości w zakresie kodowania informacji o produktach. Nie mniej jednak w Polsce najczęściej wykorzystuje się EAN, czyli Europejskie Kody Towarowe. Taki kod, składa się z kresek różnej grubości, a także w innych odcieniach i grup poszczególnych cyfr.

Na produktach występują zaś pełne wersje symboli- czyli trzynastocyfrowe lub wersje skrócone – ośmiocyfrowe. Jak jednak odczytać kod kreskowy produktu? Jak już wspomnieliśmy, mówi on o kraju pochodzenia, wytwórcy, a także samej kategorii produktu. W związku z tym:

  • pierwsze 3 cyfry kodu kreskowego – czyli tak zwany prefiks powie nam o kraju producenta, skąd dany towar pochodzi. W przypadku polski jest to liczba 590. Oznacza to, że wszystkie wyroby polskiego pochodzenia, mają kod kreskowy rozpoczynający się od tej grupy cyfr.
  • kolejne 4 cyfry – poinformują nas o wytwórcy lub dystrybutorze danego produktu.
  • kolejne 5 cyfr – poinformują nas z kolei o konkretnym asortymencie. Co ciekawe, te 5 cyfr musi zostać dobrane tak, by nie dublowały się one z innymi asortymentami.

Pamiętaj też, że aby skuteczniej i szybciej odczytywać kody trzeba zaopatrzyć się w czytnik kodów. Tego typu urządzenia znajdziesz na stronie https://general-id.pl/.

Z czego składa się skrócony kod kreskowy?

Wspomnieliśmy już, że na niektórych opakowaniach, zamiast standardowego, trzynastocyfrowego kodu kreskowego, może pojawić się jego skrócona- ośmiocyfrowa wersja. Okazuje się, że ta skrócona wersja, różni się jedynie tym, że nie zawiera ona numeru producenta lub dystrybutora. Nie mniej uwzględnia ona kraj pochodzenia, a także numer określonego wyrobu.

Zarówno w kodzie trzynastocyfrowym – EAN-13 jak i w kodzie ośmiocyfrowym EAN-8 ostatnia cyfra jest cyfrą kontrolą, ustalaną na podstawie algorytmu pozostałych cyfr. Dzięki niej sprzedawcy mogą odczytywać symbol towaru, za pomocą skanerów skonfigurowanych z elektronicznymi kasami. Wobec tego, kod kreskowy znacznie ułatwi identyfikację towarów, które są automatycznie zapisane w pamięci kasy fiskalnej, a tym samym usprawni procesy sprzedażowe. Istotne jest to, że klienci znając dany symbol kraju producenta, są wstanie uniknąć zakupu towaru podrobionego, a co więcej, za dany produkt zapłacimy dokładnie tyle ile dany produkt kosztuje. W wielu sklepach mogą zdarzyć rozbieżności w cenach wyrobów umieszczonych na pólkach, a także tych zakodowanych w pamięci komputera.

Kody kreskowe książek i czasopism

Książki i czasopisma również są opatrzone kodami kreskowymi. Oznacza to, że system EAN, czyli Europejskich Kodów Towarowych musiał zostać odpowiednio zmodyfikowany, tak aby był on w stanie uwzględniać metody oznaczania wydawnictw międzynarodowych, które już funkcjonują dla książek ISBN – czyli International Standard Book Number, a dla periodyków ISSN, czyli International Standard Serial Number.

Książki otrzymują więc symbole systemu EAN-13, które rozpoczynają się od cyfr 978 i 979, czasopisma natomiast otrzymują kody, które rozpoczynają się od cyfr – 977. Co więcej, w Polsce przydzielaniem odpowiednich kodów kreskowych zajmuje się specjalna instytucja, nazywana Centrum Kodów Kreskowych. Jej główna siedziba mieści się w Poznaniu. Jest ona wspomagana w swojej działalności przez instytucję pośredniczącą, która z kolei nazywa się Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego w Warszawie. Wiedza o tego typu instytucjach jest niezbędna, w szczególności z punktu widzenia wytwórców, gdyż muszą oni zgłosić swój akces do systemu EAN, aby móc w pełni legalnie rozdysponować kod kreskowy i umieszczać go na swoich wyrobach i towarach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here