Agencje pośrednictwa pracy to stosunkowo młode zjawisko na polskim rynku pracy. Jednostki te coraz śmielej konkurują z powiatowymi urzędami pracy, pełniąc swoistą funkcję łącznika pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.

Charakter agencji pośrednictwa pracy

Prywatne biura pośrednictwa pracy działają na kilku alternatywnych płaszczyznach – mogą funkcjonować jako agencje pośrednictwa pracy, agencjami doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego, pracy tymczasowej, a także jako pośrednicy.

W zależności od profilu działalności, agencje pośrednictwa pracy oferują zatrudnienie w kraju i za granicą. Warto pamiętać, że uczciwi, działający rzetelnie i zgodnie z prawem pośrednicy nie pobierają od klientów opłat za możliwość skorzystania z oferty. Wyjątek mogą stanowić wyłącznie realne koszty poniesione w związku ze skierowaniem do pracy za granicę, czyli dojazd i powrót kandydata, ewentualne wydanie wizy, badania lekarskie oraz tłumaczenie dokumentów – należy jednak pamiętać, że zapis o zwrocie poniesionych kosztów musi być uwzględniony w umowie.

Alternatywa dla PUP

Znalezienie pracy – wbrew pozorom – nie jest łatwe, zwłaszcza, gdy dana osoba poszukuje zatrudnienia zgodnie z własnymi kwalifikacjami i umiejętnościami. Możliwości powiatowych urzędów pracy są w tej kwestii ograniczone, ilość atrakcyjnych ofert jest niewspółmiernie mniejsza niż liczba osób poszukujących pracy. Fakt ten dotyczy przede wszystkim osób posiadających wykształcenie wyższe. Zniechęcenie może wzbudzać także biurokracja.

Osoby ambitne i przedsiębiorcze decydują się często wziąć sprawy w swoje ręce, nietrudno jednak zauważyć, że samodzielne szukanie pracy może okazać się przysłowiową drogą przez mękę. Zdecydowanie lepszą alternatywą okazują się biura pośrednictwa pracy, czego przykładem może być firma People. Pośrednicy pełnią funkcję swoistego łącznika pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, koordynując przebieg współpracy między nimi. Do zadań pośrednika należą także wszelkie formalności oraz obsługa prawna.

Praca tymczasowa szansą na rozwój zawodowy

Biura pośrednictwa pracy najczęściej oferują pracę tymczasową, na czas określony, nie mniej jednak rozwiązanie to ma wiele zalet – przede wszystkim umożliwia pracownikowi zdobycie doświadczenia lub nowych umiejętności, rozwój zawodowy oraz nawiązanie konstruktywnych kontaktów, które w znaczący sposób mogą wpływać na dalszą karierę zawodową.

Śmiało można więc stwierdzić, że agencje pośrednictwa pracy to nie tylko realna szansa na pracę zgodną z kwalifikacjami i oczekiwaniami pracownika, ale także możliwość rozwoju zawodowego oraz „przetarcia” się na rynku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here